BMW oznámilo elektrickou ofenzívu

foto BMW i4

Praha - Dlouhá léta si značka BMW vystačila s nabídkou pouze jediného elektromobilu. Tím byl model i3. Nyní prodává už také SUV iX 3, ale skutečná ofenzíva v oblasti elektromobility začíná až letos.

Fotogalerie

Podle informací, které zazněly na výroční tiskové konferenci, budou dealeři v autosalonech s logem BMW, Mini a Rolls Royce (všechny tyto značky patří do koncernu BMW – pozn. aut.) do roku 2023 nabízet zákazníkům už třináct čistě elektrických modelů.

Jeden z nich – i4 se právě odhalil. Jedná se vůz s typickým designem této prémiové německé automobilky. Vůz, který si první zákazníci začnou přebírat na podzim, má ve verzi s největší vysokonapěťovou baterií poskytovat na jedno nabití dojezd až 590 kilometrů.

Jízdní výkony přitom nijak nebudou zaostávat za výkonnými modely se spalovacími motory. Například zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině nastane už po uplynutí čtyř sekund.

V roce 2022 a 2023 pak budou následovat elektrické verze vozů řad 5 a 7, malého SUV X1 a Mini Countryman. Tyto modely ale zatím vzniknou na platformách využívaných také pro varianty se spalovacími motory.

Nová generace elektromobilů tohoto koncernu pak bude připravena v polovině tohoto desetiletí. BMW ji označuje jako Neue Klasse (Nová třída), což je odkaz na sérii modelů, se kterými BMW přišlo v šedesátých letech, a které vlastně odstartovaly její novou úspěšnou éru.

V roce 2030 pak chce BMW prodávat v Evropě nejméně polovinu svých vozů s “čistě” elektrickým pohonem. Ty se budou vyrábět v hlavní továrně v Mnichově. Produkce aut se spalovacím motorem se přesune do zahraničních montážních závodů.

Souběžně s vývojem bateriových elektromobilů BMW nyní pracuje rovněž na vozech poháněných vodíkovými palivovými články. Malou sérii vozu Hydrogen Next nabídne již příští rok.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 24. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď