Blok Dukovan bude stát až do února, opravuje se parogenerátor

foto Ilustrační foto - Na snímku pořízeném 20. února 2018 při prohlídce jaderné elektrárny Dukovany je pohled na strojovnu prvního a druhého bloku.

Dukovany (Třebíčsko) - První blok Jaderné elektrárny Dukovany odstavený od loňského listopadu začne dodávat elektřinu až v únoru. Energetici opravují drobnou netěsnost u jednoho z šesti parogenerátorů, preventivně zkontrolují i další dva parogenerátory, řekl dnes ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. Prodloužení odstávky podle něj elektrárna využije pro další práce v bloku původně plánované v pozdějším termínu.

Dukovanská elektrárna má čtyři bloky s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů, tři bloky jsou v provozu.

Ukončení odstávky prvního bloku bude záviset i na výsledku nově zařazených kontrol, které potrvají asi tři týdny. Energetici kvůli nim podle mluvčího přivezli do Dukovan druhý speciální manipulátor z Jaderné elektrárny Temelín. Podle informačního systému Market Transparency (REMIT) předpokládá ČEZ obnovení výroby elektřiny v prvním bloku v polovině února.

Dukovanský blok číslo jedna byl odstavený 13. listopadu kvůli pravidelné výměně části jaderného paliva a servisu zařízení. Odstávka měla skončit na přelomu minulého a letošního roku. Při závěrečných kontrolách ale byly zjištěné změny parametrů u jednoho z parogenerátorů.

"Na možnou drobnou netěsnost teplosměnné plochy u jednoho z parogenerátorů, tedy zařízení, které vyvíjí páru pro pohon turbín, upozornila drobná změna v chemických parametrech vody po tlakových zkouškách," uvedl Bezděk. Specialisté pak zkontrolovali parogenerátor pomocí různých diagnostických metod.

Rozsáhlé standardní kontroly před spuštěním bloku podle ředitele dukovanské elektrárny Romana Havlína splnily svůj účel. "Děláme je právě proto, abychom si byli jistí stavem zařízení a nemuseli případně odstavovat blok během provozu," uvedl.

Elektrárna Dukovany dodává elektřinu od roku 1985, vloni jí vyrobila 14,3 terawatthodiny (TWh).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 19:00 -1°C

Celá předpověď