Blažek: Soudci a státní zástupci občas podléhají tomu, co chtějí média

foto Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a jeho náměstci představili novinářům výroční zprávu o stavu justice a priority ministerstva do konce roku, 23. srpna 2022, Praha..

Praha - Soudci a státní zástupci občas podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) podléhají tomu, co chtějí média. I kvůli tomu rostou státu náklady na náhrady škody za nezákonná trestní stíhání, uvedl. Novinářům také řekl, že i jako ministr dostává mnoho výzev, aby byl někdo stíhán či naopak zproštěn. Podle něj podobné postupy nepřispívají k chodu spravedlnosti ve státě.

"Největší tlak na práci soudců a státních zástupců nejsou politici, to je mýtus. Je to internet a média," prohlásil ministr. "Je na integritě každého státního zástupce, každého policisty a každého soudce, jak těmto tlakům podlehne. Mnohem více než u ministra, který v zásadě nemá žádné kompetence v těchto věcech," řekl.

Společnost je podle Blažka "dramaticky rozdělená" na různé občanské, politické i mediální tábory, které prosazují své zájmy a v boji proti sobě jsou schopny udělat cokoliv. "Například když za něco není stíhán Andrej Babiš, tak je to strašně špatně a na twitteru potom čtu mnoho různých výzev, jak je to možné, ať ve věci zasáhnu. Zaplaťpánbůh ministr zasáhnout nemůže," poznamenal.

Obvinit politika dnes podle Blažka není projevem odvahy státního zástupce či policisty. "Protože vám zatleskají úplně všichni - novináři, poslanci z té druhé politické strany, část médií," řekl. "Odvaha se dnes projevuje u soudců a státních zástupců zejména tím, že nepodléhají mediálním tlakům a soudí, tak jak mají, podle zákonů. Víme tady všichni, že většinou jsou spíše pod tlakem, aby toho či onoho - nejenom politika, ale i podezřelého - spíše odsoudili, protože to očekávají média a možná i lidé u televize," pokračoval. "Proto vláda řekla, že bude dbát na vyšší odpovědnost státních zástupců a soudců," dodal.

Blažek také zkritizoval vynášení informací z trestních řízení, které podle něj rovněž může mít vliv na svobodu rozhodování orgánů činných v trestním řízení. "Všechno má být veřejné až u soudu. Jedině tak zabezpečíte to, aby obě strany sporu měly naprosto zabezpečené právo na spravedlivý proces," zdůraznil.

Stav české justice je ale podle Blažka v porovnání se všemi státy Evropské unie velmi dobrý. "Můžeme se samozřejmě bavit o tom, že některá řízení by mohla být kratší," uvedl na dotaz ČTK. Za největší problémy označil správní soudnictví a plat justičních úředníků. "Ve správním soudnictví nám chybějí nejenom kapacity soudců, ale i některé ostatní záležitosti. Druhou slabinou jsou platy administrativního personálu v justici, které jsou podhodnocené pod platy všech ostatních pracovníků ve státní zprávě," řekl.

Blažek vzkázal kritikům, že diskuse vlády s prezidentem je normální

Blažek považuje za naprosto normální, že se vláda stýká s prezidentem. V opačném případě by podle něj zemi hrozila řada ústavních konfliktů, v krajním případě i občanská válka. Ke své roli spojky mezi prezidentem Milošem Zemanem a kabinetem Petra Fialy (ODS) dnes Blažek novinářům řekl, že "někdo to dělat musí". Svým kritikům vzkázal, že prošel testem voličů v mnoha volbách.

Blažkovy schůzky se Zemanem vzbudily mediální pozornost například tehdy, když mu na nich prezident podle sdělení Hradu oznámil udělení kontroverzní milosti šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi nebo když Blažkovi předal svůj podnět k prověření toho, zda se v souvislosti se Zemanovou hospitalizací mohl stát trestný čin sabotáže.

Blažek zmínil, že když vznikala Fialova vláda, Zeman ho doporučil jako "jakousi spojku" mezi Pražským hradem a Strakovou akademií k řešení běžnějších věcí. "Přijal jsem to, ačkoliv mi bylo jasné, že za to neslíznu žádnou smetanu chvály," uvedl. Dodal, že "nese určité břímě".

Zdůraznil, že demokracie je diskuse a diskutovat se musí. "Od začátku počítám s tím, že budu znevažován různými nepřáteli Miloše Zemana," podotkl. "Trošku se usmívám mnoha a mnoha článkům, které mě za to nějakým způsobem kritizují či znevažují," pokračoval. Někdy ve svých pamětech napíše, čemu všemu se díky komunikaci se Zemanem podařilo zabránit a co naopak pozitivního dojednat, řekl. "Někdo to dělat musí, dělám to já," prohlásil. "Hrany - a ony existují - je lepší obrušovat jednáním než jít do nějakých konfliktů," míní.

Poukázal také na to, že po několika letech je v čele ministerstva spravedlnosti ministr, který patří do nějaké politické strany. "Vše, co dělám, je naprosto očekávané z volebního programu Spolu a ODS a z vládního programového prohlášení," řekl. Doplnil, že všechny zákony se snaží dopředu předjednat se všemi poslaneckými kluby. "To je věc ryze praktická a pragmatická," poznamenal. Uvedl, že takto momentálně diskutuje například o návrhu zákona o státních zástupcích.

Blažek v poslední době čelil kritice například od protikorupční organizace Transparency International kvůli údajnému střetu zájmů při svém hodnocení práce olomouckého vrchního státního zastupitelství. Soudcovské unii zase vadilo to, že z pozice ministra hodnotil rozhodování soudce - konkrétně Aleše Novotného, který je navržen na místopředsedu trestního úseku brněnského krajského soudu.

Blažek dnes unii vyčetl, že věc řešila dříve s médii než s ním. S prezidentem organizace Liborem Vávrou se sejde v pondělí a záležitost s ním projedná. Ohradil se ale proti výtce, že ministr není oprávněný hodnotit práci soudce. "Každý občan je oprávněn hodnotit práci jakéhokoliv soudce, a když můžou občané, může i občan-ministr," uvedl. To, že soudce by mohl hodnotit jen jiný soudce, označil za "absolutní nesmysl".

K otázce jmenování Novotného Blažek řekl, že návrh předsedy brněnského krajského soudu na ministerstvu stále leží. "Zákon předvídá, že ministr jmenuje. Zákon neříká, že ministr musí jmenovat," poznamenal. "Máte dvě možnosti - buďto ten návrh bude vzat zpět, nebo se o něm bude rozhodovat ještě delší dobu," popsal. "Předpokládám, že na Krajském soudu v Brně - a nejenom tam - je spousta kvalitních soudců a samozřejmě si dokážu mnoho z nich představit, že by tu funkci zvládali lépe. Ale to je na rozhodnutí pana předsedy, jestli někoho jiného navrhne, nebo ne," dodal.

Civilní řízení u okresních soudů se loni zrychlila, trestní byla pomalejší

Průměrná délka civilních řízení u okresních soudů loni klesla z 281 na 271 dní. Déle tam ale trvala trestní řízení - průměrně 205 dní namísto 201. Vyplývá to z výroční zprávy českého soudnictví, kterou představil ministr Blažek. Podle něj soudy zvládaly jednotlivé agendy v plném rozsahu i navzdory pokračování covidové pandemie. Ministerstvo nicméně uvedlo, že výrazným problémem justice zůstává přetíženost Nejvyššího správního soudu (NSS).

Ze 27 států Evropské unie zaujímá Česko třetí příčku v délce soudního řízení ve sporných civilních a obchodních věcech na všech stupních soudní soustavy, napsal ministr v úvodním slovu ke statistické ročence. ČR má podle něj v unii desáté nejnižší finanční náklady na soudnictví v přepočtu na jednoho obyvatele. Upozornil i na to, že české soudy loni vyřídily více věcí, než jim jich přibylo. Dodal, že je nutné pokračovat v modernizaci justice, především v posílení její předvídatelnosti a také v elektronizaci.

Ředitel justičního odboru Jan Převrátil doplnil, že dopad pandemie covidu-19 v českém soudnictví v podstatě nenastal. "Nedošlo k žádné cunami, které jsme se obávali. Byla to maximálně vlnka," řekl. Nejlépe to podle něj dokládají právě statistiky o civilních řízeních, která označil za zdaleka nejpočetnější agendu a "denní chléb" každého okresního soudu.

Druhým pozitivním trendem je podle ministerstva vývoj ve správním soudnictví. U krajských soudů se loni snížila průměrná délka těchto řízení z 525 dní na 511 dní. Převrátil řekl, že správní úseky soudů si drží vysokou výkonnost a navíc výrazně poklesl počet lidí, kteří se na ně obrátili. "Důvody nám nejsou zcela zjevné. Může to být tím, že některé základní otázky správního práva už snad máme definitivně vyřešené a nikdo se je nebude snažit přesoudit," míní ředitel. Výsledkem je, že soudům klesá počet nových případů a zároveň se prudce snižuje i počet nevyřízených věcí. "Doufáme, že tento stav se bude zlepšovat i nadále," poznamenal Převrátil.

Zlepšený stav v prvostupňovém správním soudnictví ale může paradoxně nadále zhoršit situaci u Nejvyššího správního soudu. "Pokud krajské správní soudy rozhodnou více věcí, bude logicky více lidí, kteří podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu," upozornil ředitel. Připustil, že právě NSS dělá ministerstvu v současné době "skutečné starosti". Statistiky loni u NSS evidovaly 36 soudců - z nich ale dva působí u Ústavního soudu, jeden u Soudního dvora EU a jeden u Evropského soudu pro lidská práva. Loni přitom k NSS přišlo 4012 nových kasačních stížností. Soudci stihli vyřídit 3822 stížností, nevyřízených zůstalo dalších 3326.

Ministr Blažek uzavřel s předsedou NSS systemizační dohodu, která by výhledově měla zvýšit jak počet soudců, tak i jejich asistentů. "Předpokládáme také, že se podstatně rozšíří program stáží soudců správních úseků krajských soudů u Nejvyššího správního soudu. Zvýší si tím kvalifikaci a budou schopni pomoci NSS," nastínil Převrátil řešení situace. Věří, že ji ministerstvo dokáže do dvou let stabilizovat.

Ve výhledu do budoucna upozornil ředitel na to, že pokud by přišla výraznější ekonomická krize, lze očekávat větší nárůst případů u insolvenčních úseků soudů. "Zatím tam ale žádný takový vývoj neregistrujeme," uzavřel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď