Blažek: Eventuální jmenování šéfa ÚS Zemanem by mohlo soud paralyzovat

foto Ústavní soud v Brně - ilustrační foto.

Praha - Pokud by prezident Miloš Zeman eventuálně jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS), mohlo by to chod soudu vnitřně paralyzovat. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Nynějšímu předsedovi ÚS Pavlu Rychetskému končí mandát v srpnu, tedy asi pět měsíců poté, co vyprší funkční období Zemanovi. Zeman před časem řekl, že disponuje analýzou, podle níž neexistuje právní překážka pro to, aby ještě před vypršením svého mandátu nástupce Rychetského jmenoval.

Podle Blažka by jmenování nového šéfa ÚS nynějším prezidentem bylo nešťastné. Mohlo by se podle něj stát, že ostatní soudci, možná i zaměstnanci soudu nebudou nového předsedu respektovat, protože podle nich nebyl dosazen z pozice práva. Mohlo by se stát, že se například nedostaví na plénum, které nový šéf svolá. Chod Ústavního soudu by se mohl vnitřně paralyzovat, řekl Blažek.

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) se domnívá, že by došlo minimálně "k neklidu v justici". Řekla, že o této věci nedávno s prezidentem mluvila a sdělila mu svůj názor, že by nebylo z právních důvodů dobré nového předsedu ÚS jmenovat. Dodala, že když Zemanovi svůj názor řekla, neměl zájem se o tomto tématu dál bavit.

Místopředseda Vrchního soudu v Praze Robert Fremr přirovnal možnou situaci, kdy Zeman jmenuje nové předsedu a nová hlava státu by jmenovala jiného šéfa ÚS, k papežskému schizmatu. Fremr se domnívá, že Zeman by jednal protiústavně. Upozornil také na to, že předseda ÚS musí být vybrán ze současných soudců ÚS. Fremr se domnívá, že soudce, který by na Zemanovo jmenování do čela soudu přistoupil, by se sám kompromitoval.

Zeman nechce do voleb nové hlavy státu prozradit, zda krok, který ovlivní chod Ústavního soudu, učiní. Druhé kolo prezidentské volby, v kterém se utká bývalý vysoký představitel armády a NATO Petr Pavel a bývalý premiér a Andrej Babiš (ANO), se uskuteční 27. a 28. ledna.

Nového předsedu ÚS by Zeman musel jmenovat s odloženou platností. Ústavní experti takový postup označují za protiústavní. Prezident Zeman argumentoval mimo jiné tím, že jmenování jednoho ze čtyř rektorů z nedávné doby nabude platnosti až k 18. březnu, tedy potom, co už nebude prezidentem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď