Blatný: V dubnu dorazí do ČR až 40.000 vakcín Johnson & Johnson

foto Vakcína proti covidu-19 americké společnosti Johnson & Johnson. Ilustrační foto.

Praha - Vakcíny od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka dorazí, bude to až 40.000 dávek. Poslancům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl to v souvislosti s úterním vyjádřením premiéra Andreje Babiše (ANO), že vakcína od americké firmy dodána v příštím měsíci do Česka nebude.

"Bylo včera (úterý) tady nějaké nedorozumění o tom, že ta vakcína do ČR v dubnu nepřijde. Naštěstí se to nepotvrdilo. Je to tak, že přijde, ale v menším množství. Bude se jednat o zhruba 30.000 až 40.000 dávek balení v dubnu," uvedl ministr. Podle něj je ale stále možné, že bude dodáno za čtvrtletí všech 150.000 původně předpokládaných dávek.

Babiš rozhlasové stanici Frekvence 1 v úterý řekl, že vakcínu Johnson & Johnson v dubnu dodána nebude. "Bohužel, v dubnu ji nedostaneme, nikde nebude," uvedl ministerský předseda.

Vakcína proti covidu od firmy Johnson & Johnson měla být podle původních vyjádření Blatného dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Do unie měly směřovat celkem tři miliony dávek, v květnu 13 milionů a v červnu 39 milionů. Česko má objednány dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny, kterou mají aplikovat praktičtí lékaři.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zhruba před dvěma týdny doporučila podmínečnou registraci vakcíny Johnson & Johnson v zemích EU. V unii je už povoleno použití vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Počítá se také s dodávkami od firem CureVac nebo Sanofi.

Většina unijních států se nyní potýká s nedostatkem vakcín. Britsko-švédská společnost AstraZeneca již dříve uvedla, že v prvním čtvrtletí tohoto roku dodá asi třetinu z více než 90 milionů původně přislíbených dávek. Dodávky hodlá výrazně omezit i ve druhém kvartálu. Také Johnson & Johnson dodá podle evropských médií během dubna méně vakcín, než se původně předpokládalo, a jejich doručení posune na květen a červen.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď