Blatný: V dubnu budou v ČR desetitisíce dávek vakcíny Johnson

foto Ministr zdravotnictví Jan Blatný (vpravo) a pověřená hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová vystoupili 19. března 2021 v Praze na tiskové konferenci k aktuální epidemické situaci.

Praha - Vakcína proti covidu od firmy Johnson & Johnson bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Už v dubnu přijdou do Česka desítky tisíc dávek, řekl na tiskové konferenci. V Česku se očkuje zatím třemi vakcínami, většina dávek je od firmy Pfizer/BioNTech. Do čtvrtka bylo podáno 1,26 milionu dávek. Podle ministra bude v pondělí zřejmě naočkovaný miliontý člověk.

Do Evropské unie by měly směřovat tři miliony dávek vakcíny od firmy Johnson & Johnson, v květnu pak 13 milionů a v červnu 39 milionů. ČR má objednány celkem dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny. "Již v dubnu budou do ČR dodány vakcíny pro desítky tisíc osob. Očkovat je budou přímo praktičtí lékaři a přímo jim bude zavážená," řekl dnes ministr.

Harmonogram očkovací strategie počítal v dubnu se 185.000 dávek. Vakcínu Evropská agentura pro lékové přípravky schválila až minulý týden.

Distribuovat očkovací látku bude firma Avenier, která má na starosti také rozvoz vakcíny Moderna. Dosud jí firma dodala 139.200 dávek. "Dalších téměř 90.000 dávek je naplánováno k distribuci v průběhu příštího týdne," uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel divize Distribuce společnosti Avenier Jáchym Janošek. V první dodávce od firmy Johnson & Johnson distributor očekává 180.000 dávek.

Vakcína od americké firmy Johnson & Johnson se podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv podává v jedné dávce do svalu v horní části paže. Klinická hodnocení, kterých se účastnilo přes 44.000 lidí, prokázala, že je bezpečná a účinná pro lidi starší 18 let. V klinických hodnoceních měla vakcína účinnost 67 procent.

Nyní se v EU očkuje látkami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. V ČR se očkuje od 27. prosince, obě potřebné dávky dostalo zhruba 340.000 lidí, alespoň jednu pak dalších asi 614.000 lidí. K očkování se mohou hlásit zdravotníci, zaměstnanci škol a senioři nad 70 let. Z lidí starších 80 let dostaly vakcínu tři pětiny, sedmdesátníků asi pětina. Očkovat je možné také chronické pacienty s vybranými rizikovými diagnózami, od středy jim mohou kódy posílat jejich ambulantní lékaři.

Hygienička: Za pomalejším poklesem případů je i testování firem 

Přijatá protiepidemická opatření podle nové hlavní hygieničky Pavly Svrčinové fungují, situaci se podařilo stabilizovat. Za pomalejším poklesem počtu nových případů nákazy novým koronavirem je i povinné testování ve firmách, které se postupně zavádí od začátku března, řekla dnes Svrčinová novinářům. Díky němu se podle ní podařilo odhalit 21 ohnisek ve firmách, v největším bylo 64 lidí.

Svrčinová nastoupila zatím jako pověřená funkcí hlavní hygieničky za odvolanou Jarmilu Rážovou. Chce zlepšit komunikaci úřadu s krajskými hygienickými stanicemi a zlepšit trasování. Na místo musí být podle služebního zákona vypsáno výběrové řízení.

"Průměrný nárůst je zhruba na úrovni 10.000 (případů) denně. Velmi plné jsou stále nemocnice, zejména jednotky intenzivní péče," uvedla hygienička. Denní počty nakažených podle ní klesají, byť pomalu. "Testujeme denně 200.000 až 300.000 osob v průmyslu. I kdybychom odhalili jen jedno procento, tak je to 2000 až 3000 lidí. To se projevilo zejména v průmyslových regionech," uvedla Svrčinová.

Podle Blatného modely předpovídaly bez opatření až 20.000 nových případů denně a více než 10.000 lidí v nemocnicích, čemuž se podařilo zabránit. Ministr se také ohradil proti tomu, že opatření měla trvat jen tři týdny. Podle něj bylo při jejich vyhlášení koncem února řečeno, že počty nových případů budou po třech týdnech zhruba stejné, pak ale budou klesat.

Svrčinová poděkovala těm občanům, kteří dodržují tři základní opatření - nošení respirátorů, mytí rukou a rozestupy.

Nová hlavní hygienička působila jako ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, pracovala také při Evropské komisi nebo na ostravské univerzitě. "Během působení na ministerstvu zdravotnictví chce Svrčinová především dále vyvíjet systém trasování, zlepšit komunikaci s krajskými hygienickými stanicemi a především zefektivnit boj s epidemií onemocnění covidu-19," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Svrčinová dnes řekla, že si váží toho, že jí byla svěřena funkce hlavní hygieničky, a poděkovala své předchůdkyni Jarmile Rážová, která podle ní nastupovala do úřadu ve složité době. Do funkce přišla loni v březnu po odvolání své předchůdkyně Evy Gottvaldové. Důvody odchodu Rážové ministr nechtěl komentovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je neděle 18. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď