Blatný: Očekávám, že by první vakcína mohla být do konce roku

foto Sestra připravuje k použití očkovací vakcínu proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. Ilustrační foto.

Praha - Ministr Jan Blatný (za ANO) potvrdil, že Česko může očekávat první dávky vakcíny proti covidu-19 do konce roku. Jde o propočet, pokud Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA) schválí vakcínu firmy Pfizer 21. prosince. Česká vakcinologická společnost dnes uvedla, že půjde o 9750 dávek. Polovina přijde do Prahy, druhá do Brna.

"Bude to dávka spíše symbolická, bude stejná pro všechny země EU," uvedl Blatný. Země podle něj dostaly nabídku mezi 1000 a 10.000 dávkami vakcíny, takže Česko si požádalo o maximum. Jednomu člověku bude třeba aplikovat dvě dávky. Celkově má zatím Česko vakcínu objednanou prostřednictvím společné dodávky EU pro 6,9 milionu lidí. Od firmy Pfizer by měla být asi pro dva miliony osob.

Očkovací látka musí být skladována při minus 70 stupních Celsia a bude se dovážet ve větších baleních, očkovat s ní tak budou centra ve větších nemocnicích, nikoliv lékaři v ordinacích. Jako první by měli být očkováni senioři, mladší vážně chronicky nemocní a zdravotníci na rizikových pracovištích. V další vlně pak ostatní zdravotníci, pracující v sociálních službách nebo kritické státní infrastruktuře.

Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru

Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru. Mimo materiál, který zajišťuje Evropská komise, bude nad jeho rámec vytvořena i rezerva prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR). SSHR nakoupí šest milionů injekčních stříkaček, 800.000 injekčních stříkaček pro ředění nebo 160.000 kusů rozpouštědla. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Děláme to s vědomím toho, abychom si byli jisti, že pro naše občany bude nejenom vlastní vakcína, ale i všechno, co je potřebné pro vakcinaci potřebné zavčas a v dostatečné míře," řekl Blatný. Evropská smlouva podle něj zatím není zcela dojednána, Česko podle něj od EU poptává množství, které by české očkování plně pokrylo. Podle informací ČTK má jít mimo jiné o 12 milionů injekčních stříkaček.

To nepřímo potvrdil také Blatný, který dnes uvedl, že požadavek na SSHR je na úrovni zhruba poloviny potřebného množství proočkování celé populace. "I kdyby se jednalo o zboží, které nám nakonec přijde dvakrát, tak zde není žádný problém. Jedná se o artikl, který je běžně ve zdravotnictví potřeba, takže ho adekvátně spotřebujeme. A budeme si jisti, že tu bude zavčas a v dostatečném množství," dodal Blatný.

Babiš chce zřídit vládního zmocněnce pro očkování proti covidu

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě zřízení postu vládního zmocněnce, který by měl na starosti očkování proti koronaviru. Stal by se také členem vládní rady pro zdravotní rizika. Babiš to řekl na tiskové konferenci po dnešním zasedání tripartity. Ani po dnešním jednání kabinetu neupřesnil, kdo by mohl pozici obsadit. Zmocněncem by se mohl stát bývalý ministr zdravotnictví a premiérův poradce Roman Prymula (za ANO). České televizi dnes řekl, že o tom s Babišem hovořili. Podnikatelé očekávají velkou vládní kampaň na podporu očkování.

"Na očkování připravujeme velice podrobný plán. Já předložím návrh na vládního zmocněnce, který bude mít na starosti očkování a stane se taky členem rady vlády pro zdravotní rizika," řekl dopoledne Babiš. "Budeme vést nějaké konzultace s panem ministrem zdravotnictví a když ten člověk bude vybrán, tak to samozřejmě veřejnosti oznámím," dodal večer po jednání vlády.

Novým zmocněncem by mohl být Prymula. "Ještě to není rozhodnuto, jenom jsme o tom dnes s premiérem hovořili," řekl Prymula ČT. Uvedl, že s přípravou vakcinace má Česko zpoždění. "Při diskusích s odborníky se ukazuje, že musíme teď intenzivně začít pracovat na tom, abychom tu strategii měli k dispozici," poznamenal Prymula. S Babišem nemluvili o tom, zda by nastoupil namísto koordinátora očkování Zdeňka Blahuty, dodal.

Podle některých expertů i zástupců opozice Česko v přípravě na očkování zaspalo a má zatím jen obecnější strategii. Odborníci poukazují na situaci v Německu, které má už očkovací centra, zajišťuje personál a sestavuje časový harmonogram u jednotlivých skupin. Podotýkají také, že se jedna z vakcín převáží a skladuje při teplotě hluboko pod bodem mrazu, bude tedy nutné přesně vědět, kdy, kde a pro koho se tento materiál využije.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že očekává k očkování velkou vládní kampaň. Sám se chce hned nechat očkovat. "Rád se naočkuju před kamerami. Jsem ten rizikový, věkově, zdravotně. Myslím si, že je to (očkování) správně a osobnosti země mají dávat příklady," řekl novinářům po jednání tripartity Hanák.

Komentátor Aktuálně.cz a Českého rozhlasu Plus David Klimeš dnes ve svém newsletteru uvedl, že poradenská firma Ernst & Young má vytvořit pro ministerstvo zdravotnictví analýzu, jak se na očkování připravit. "Můžeme potvrdit, že na studii připravenosti českého zdravotnictví na distribuci vakcíny pro ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli pracujeme. Stejně jako u všech projektů, které pro naše klienty zpracováváme, nemůžeme detaily komentovat," sdělila společnost na dotaz ČTK.

Česko má přes Evropskou unii objednané vakcíny pro 6,9 milionu lidí. Očkování se má hradit ze zdravotního pojištění a bude dobrovolné. Vakcína zatím čeká na schválení evropskými úřady. Podle vládní strategie by nejdřív měla být dostupná nejspíš koncem roku asi pro 400.000 lidí, pro milion dalších pak v prvním čtvrtletí, ve druhém pro 2,62 milionu, ve třetím pro 2,42 milionu a v posledním pro 382.000 osob. Další dávky budou v roce 2022.

Jako první se mají očkovat lidé nad 65 let i mladší nemocní s vážnými chorobami. Seniorů je podle poslední statistické ročenky přes 2,13 milionu, tvoří tak pětinu obyvatel země. Jako další se budou očkovat vybraní zdravotníci, pak pracovníci hygienických stanic či kritické infrastruktury, jako jsou energetika, vláda, armáda, krizové štáby nebo pedagogové.

Vláda má nyní deset zmocněnců. Například zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví je od letošního října Ondřej Slabý, pro jadernou energetiku je od února 2019 Jaroslav Míl, zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci byl v roce 2018 jmenován Vladimír Dzurilla, vládním zmocněncem pro sport je od března 2018 Milan Hnilička. Vládní zmocněnkyní pro lidská práva byla v květnu 2019 jmenována Helena Válková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď