Blatný: Kraje dostávají vakcíny podle velikosti populace

foto Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Praha - Dodávky vakcíny proti covidu-19 do jednotlivých krajů se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odvíjejí od počtu obyvatel a počtu lidí starších 65 let v regionu. Praha a Brno jich podle něj mají víc, protože slouží jako centrum k další distribuci pro Čechy a Moravu. Ministr na tiskové konferenci po jednání vlády reagoval na kritiku některých krajů, že očkovací látka není rozdělovaná rovnoměrně.

"Vím, že tam byly reklamace z některých krajů, takže ty jsem předal lidem, kteří se tím zabývají, aby to vyřešili," řekl Blatný. Podle něj je možné požádat o další distribuci z pražského a brněnského skladu. "Podmínkou je, aby ten, kdo žádá o další vakcíny, použil všechny předtím dodané látky," dodal.

Na nerovnoměrnost v dodávkách upozornil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Do 14. ledna bylo distribuováno do ČR 169.650 dávek vakcíny. Do Prahy podle Půty směřovalo 32 procent vakcíny, do Brna 19,4 procenta a do Libereckého kraje sotva 2,8 procenta.

Středočeský kraj dnes uvedl, že nemůže zahájit očkování seniorů, kteří se od pátku objednali na vakcinaci, protože nemá očkovací látku ani pro zdravotníky, kteří mají být očkováni před nimi. Podobně už je bez dávek také například Jihočeský kraj a očkování seniorů nezahájil ani Karlovarský, vakcíny mu chybí i pro seniory v domovech. K očkování se přitom zaregistrovalo přes 159.000 lidí starších 80 let. Termín dostalo asi 55.000 lidí. Některé kraje je nevypsaly vůbec, například Středočeský seniorům termíny rezervoval navzdory nedostatku vakcíny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď