Blatný doporučil s rozvolněním o týden počkat v celém Zlínském kraji

foto Ilustrační foto - Zdravotníci 6. listopadu 2020 v areálu pražské Fakultní nemocnice v Motole vykládají nosítka s pacientem nakaženým koronavirem. Sanitky přivezly pět pacientů z nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti a Kroměříži. Nemocnice Zlínského kraje jsou na hraně kapacitních možností.

Praha - Odcházející ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doporučil, aby bylo ve Zlínském kraji rozvolnění včetně otevření škol a části obchodů vzhledem k pozdějšímu doznívání epidemie koronaviru posunuto o týden oproti zbytku země, tedy k 19. dubnu. Novinářům dnes řekl, že o tom informoval hejtmana Radima Holiše (ANO) . Do 12:00 ministerstvo podle Blatného ještě zváží případný posun termínu ve dvou okresech na severu Čech.

Podle pondělního mimořádného opatření ministerstva bude parametrem, který bude o otevření škol rozhodovat, týdenní počet případů na 100.000 obyvatel. Okres ho musí mít nižší než sedmidenní průměr, vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. O možném odkladu otevírání škol na Zlínsku bude dnes jednat krizový štáb Zlínského kraje.

Blatný řekl, že jeho doporučení se týká všech opatření, která v úterý schválila vláda, tedy například i otevření zoologických zahrad, obchodů s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistíren, prádelen, zámečnictví či farmářských trhů.

Uvedl, že Zlínský kraj bude muset s uvolněním počkat ne proto, že by chyboval, ale kvůli tomu, že do regionu došla epidemie nejpozději.

Podle mapy šíření koronaviru ministerstva zdravotnictví jsou na tom, pokud jde o týdenní počet případů na 100.000 obyvatel, špatně okresy Jihlava, Česká Lípa, Most a Děčín.

Zlínský hejtman rozhodne, kdy se v kraji otevřou školy a obchody

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) dnes rozhodne, jaká opatření budou v kraji od pondělí platit, zda se otevřou školy a některé služby a obchody jako v ostatních částech země. Holiš to dnes řekl ČTK.

Holiš dnes ČTK potvrdil, že jej o tom Blatný o svém doporučení dnes dopoledne informoval. "Plně to doporučení respektuji," uvedl Holiš, který dnes na poledne svolal jednání krajské rady. K jednání by se měli připojit i hygienici a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. "Má vysvětlit čísla, o která se opírá ministerstvo, rada se poté rozhodne," uvedl Holiš, který poté podle svých slov vyhlásí, jaká opatření budou v kraji od pondělí platit. Kromě škol a obchodů jde také o termín otevření zlínské zoologické zahrady.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pondělí 19. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď