Blatného v čele ministerstva nahradil Arenberger, Plaga zůstává

foto Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci 7. dubna 2021 v Praze.

Praha - Česká republika má nového ministra zdravotnictví, během koronavirové epidemie už čtvrtého. Dosavadního šéfa resortu, dětského hematologa Jana Blatného (za ANO) na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) nahradil jiný lékař - dermatolog a ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Prezident Miloš Zeman při jmenování nového ministra na Pražském hradě řekl, že Blatný blokoval vakcíny proti covidu z Ruska a Číny, podle Babiše to ale nebyl důvod k jeho odvolání. Ministr školství Robert Plaga (za ANO), který měl podle médií také skončit, ve vládě zůstává.

Fotogalerie

Část opozice považuje Blatného odvolání za důkaz rozkladu vlády a Babišovy slabosti vůči prezidentovým požadavkům na použití ruské vakcíny Sputnik V ještě před jejím schválením v EU.

Babiš při uvedení nového ministra do úřadu řekl, že důvodem odvolání Blatného není nespokojenost s jeho prací - rozcházeli se podle něj v názoru, jak by měl resort fungovat. Měl také problém se spolupracovníkem Blatného, který byl zastáncem "promořování" a vyjadřoval nesouhlas s nákupem protilátkových léků. Premiér ministra podle svých slov nevyměnil kvůli Sputniku. Česko v případě této vakcíny počká stejně jako u jiných látek na stanovisko unijní Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), dodal Babiš.

Video: Zeman na Babišův návrh odvolal Blatného
07.04.2021, 13:00, autor: ČTK/Kateřina Sýkorová, zdroj: ČTK

Arenberger připouští klinické testování Sputniku. Nový ministr řekl, že chce do ČR dostat hlavně registrované vakcíny.

Blatný podle Zemana blokoval přísun vakcín proti covidu z Ruska a Číny, čímž škodil České republice. Exministr je spolu s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenou Storovou spoluzodpovědný za ty, kteří kvůli nedostatku vakcín v zemi zemřeli, míní Zeman. Nového ministra vyzval, aby se nenechal otrávit "ideologickou hysterií" a svou funkci vykonával ve prospěch českého národa a jeho zdraví. Arenberger zatím nevidí důvod, proč by měla Storová skončit.

O výměně Blatného se mluvilo delší dobu. Kromě toho, že mu Zeman vyčítal rezervovaný vztah k použití ruské a čínské vakcíny v Česku, Babiš ho kritizoval mimo jiné za malou propagaci používání experimentálních léků na covid.

Blatný dnes zopakoval, že všechny vakcíny i léky musí být podle něj řádně schválené. "Jen tak mohu lidem zaručit, že jsou pro ně bezpečné, vyzkoušené a že opravdu fungují," řekl. Své odvolání po pěti měsících v čele úřadu označil za politické rozhodnutí premiéra, na které má právo. Zdůraznil, že se vždy rozhodoval na podkladě odborných analýz a dat.

I když se epidemická situace v Česku zlepšuje, nynější restrikce je třeba podle Blatného i jeho nástupce uvolňovat jen postupně a opatrně. Brzy má být zveřejněn nový systém pro zmírňování opatření proti covidu. Vyhráno bude v létě, až bude očkováno 70 procent dospělé populace, pokud do Česka dorazí všechny objednané vakcíny, prohlásil při odchodu Blatný. Po jeho odvolání se rozhodla skončit i národní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová, odejít má do konce dubna.

Opozice sice měla k Blatnému řadu výhrad, způsob jeho odvolání je ale podle některých politiků skandální, pokud byla důvodem neochota povolit ruskou či čínskou vakcínu ještě před schválením evropskou lékovou agenturou. Ukazuje to, v jakém rozkladu se vláda nachází, míní předseda ODS Petr Fiala. Změna má podle něj zakrýt selhání Babišovy politiky. "K ministru Blatnému jsem měl řadu výhrad, pokud jsou ale důvodem jeho odvolání jeho výhrady k vakcinaci Sputnikem V, je to skandální," poznamenal Fiala. Komunisté či SPD ale odchod Blatného uvítali. Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček respektuje právo koaličního partnera vyměnit ministra. Věří tomu, že Arenberger naváže na práci Blatného.

Blatný se stal ministrem zdravotnictví loni koncem října, kdy nahradil Romana Prymulu (za ANO). Epidemiolog Prymula skončil v Babišově vládě zhruba po měsíci poté zveřejnění fotografií, jak v nočních hodinách opouští restauraci uzavřenou kvůli vládním opatřením. V prvních měsících epidemie řídil zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který rezignoval v září 2020. V nynější Babišově vládě od června 2018 skončilo deset ministrů.

Zatímco Blatný už ministrem není, ministr školství navzdory spekulacím v kabinetu zůstal. Plagy se v úterý zastali zástupci vysokých škol i řada neziskových a profesních organizací ve školství. Ocenili ho jako dobrého ministra a upozornili na to, že jeho výměna by v současné krizi byla nezodpovědná. Babiš dnes potvrdil, že s Plagou v některých krocích nesouhlasí, odvolat ho ale nechtěl. Premiér o Velikonocích kritizoval plány ministerstva školství na návrat dětí do škol, navzdory Plagovi také dál prosazuje takzvanou úřední maturitu.

Blatný ještě před svým odchodem doporučil, aby se ve Zlínském kraji rozvolnění - tedy částečné otevření škol, některých obchodů či služeb - vzhledem k pozdějšímu doznívání epidemie koronaviru posunulo o týden oproti zbytku země, tedy k 19. dubnu. Vedení kraje dnes s hygieniky i zástupci ministerstva situaci řešilo, zvažuje několik variant, rozhodne ve čtvrtek. Důležité budou údaje o vlivu Velikonoc na epidemickou situaci v regionu.

V posledních týdnech epidemie v zemi slábne, vláda proto od pondělí 12. dubna umožní částečně obnovit školní výuku nejmladších dětí, otevřít můžou papírnictví, prodejny dětského oblečení a obuvi, venkovní areály zoologických a botanických zahrad či farmářské trhy. V úterý v Česku přibylo přes 5500 potvrzených případů onemocnění covid-19, to je nejnižší denní nárůst ve všední den od poloviny prosince. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy kleslo pod 0,67, což je nejnižší hodnota od začátku října, kdy tento údaj začalo ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat. Zatím nejvyšší hodnotu mělo loni 9. října, kdy bylo přes 1,75.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď