BIS rozbila síť jedné z ruských zpravodajských služeb v ČR

foto Profil Bezpečnostní informační služby (BIS) na sociální síti twitter.

Praha - Bezpečnostní informační službě (BIS) se podařilo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na území České republiky a ochromit její činnost. O akci informovala BIS zákonné adresáty počátkem letošního roku. Uvedl to dnes ředitel BIS Michal Koudelka v reakci na čtvrteční kritiku rozvědky prezidentem Milošem Zemanem. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček poté reagoval, že je nepřijatelné, aby ředitel BIS fakticky vystupoval v roli politika. ČR je demokratickou zemí, nevládne v ní jakákoliv tajná služba, uvedl mluvčí na twitteru. BIS se proti Zemanovi zastali premiér Babiš, šéf ČSSD Hamáček i opoziční politici.

"Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v České republice i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery," sdělil Koudelka.

Zmínil, že za posledních pět let zamezila BIS desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou. "Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost," uvedl.

Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov zkritizoval výroční zprávu BIS, v níž rozvědka varuje před ruskými a čínskými špiony. Řekl, že ve výročních zprávách nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku a výroční zprávu za rok 2017 označil za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

Zeman zmínil, že čte i neveřejnou část těchto zpráv, v níž by očekával konkrétní důkazy. "Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona," řekl prezident.

Koudelka pak následně v reakci odhalil rozbití ruské sítě a připomněl i vyhoštění tří ruských zpravodajských důstojníků působících v ČR pod "diplomatickým krytím" v souvislosti s kauzou Skripal.

Ovčáček na dotaz ČTK, zda měl Zeman před svým čtvrtečním vyjádřením k dispozici informace o rozbití sítě špionů, odpověděl, že "může pouze konstatovat, že za svými slovy" si prezident "samozřejmě stojí".

BIS je podle Koudelky úspěšná i v boji proti terorismu, napomohla například zadržení imáma Samera Shehadeha. "V této souvislosti by však bylo nešťastné vyvolávat neopodstatněné obavy z české muslimské komunity, která je v tuto chvíli klidná a neradikalizovaná," dodal. Podle Zemana ale BIS v odhalování islámských teroristů na českém území selhává.

Do konfliktu s BIS se Zeman dostal už několikrát. Naposledy letos v říjnu podruhé odmítl jmenovat Koudelku do generálské hodnosti, důvody neuvedl. Podle dřívějších spekulací médií mohly být za nejmenováním Koudelky rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.

Členové vlády se zastávají BIS, podle Babiše je profesionální

BIS odvádí profesionální práci, k její práci neměly v posledním období výhrady vláda ani sněmovní výbory. ČTK to v reakci kritiku od Zemana napsal premiér Babiš. S prací kontrarozvědky je spokojen i ministr vnitra Hamáček. Novinářům řekl, že BIS včetně ředitele Michala Koudelky považuje za profesionální. Koudelka má plnou podporu a podle Hamáčka ho kabinet znovu navrhne na generála. Hrad návrh dostal už v dříve, ale Zeman mu nevyhověl.

"BIS odvádí profesionální práci a mám se službou jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory Sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady," uvedl Babiš. Zeman v TV Barrandov označil výroční zprávu, kterou tento týden BIS vydala a ve které varuje před ruskými a čínskými špiony, za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře". Podle prezidenta ani v neveřejné zprávě tajných služeb nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. BIS se proti vyjádření Zemana ohradila.

Hamáček nemá signály, že by ve vládě s BIS panovala nespokojenost nebo že by mohla připravovat změny ve vedení této tajné služby. "Jako ministr vnitra jsem byl vždy spokojen s prací BIS a pana plukovníka Koudelku pokládám za profesionála. Má mou plnou podporu," uvedl.

Zeman letos při jmenování generálu Koudelku či zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku vynechal. Babiš nad tím vyjádřil lítost a připomněl, že mu prezident Koudelkovo povýšení slíbil. "Pan prezident se rozhodl, jak se rozhodl. Předpokládám, že pana plukovníka navrhneme znovu v rámci termínu, jak bude možný," řekl Hamáček.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

Opozice nesouhlasí se Zemanovým hodnocením a zastává se BIS

Opoziční politici kritizují vyjádření prezidenta Zemana na adresu BIS, instituce se zastávají a o hodnocení hlavy ze strany státu hovoří jako o nespravedlivém. V anketě ČTK v té souvislosti například Zemanovy vazby na Rusko a Čínu, o kterých zpráva hovoří. Chápavě se k Zemanovu prohlášení postavil předseda KSČM Vojtěch Filip. Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) chce záležitost probrat na senátním výboru.

Chápavě se k prohlášení vyjádřil Filip. "Pan prezident má jistě k dispozici více informací než já a nemám důvod mu nevěřit," napsal ČTK. Mám spíš důvěru v prezidenta než tu (výroční) zprávu, řekl novinářům.

Místopředseda bezpečnostního výboru Lukáš Kolářík (Piráti) novinářům řekl, že prezident účelově vytrhává díly výroční zprávy a hodnotí je, jak se mu to hodí. "Pan prezident často jezdí do Ruska a Číny. Já to chápu tak, že hájí zájmy svých sponzorů, protože to spojení je prokazatelné," konstatoval. V případě Ruska i Číny hovořila o BIS o tom, že jejich zpravodajci vyvíjejí v Česku rozsáhlou činnost a často při tom využívají diplomatické krytí.

Šéf lidoveckých poslanců a člen bezpečnostního výboru Jan Bartošek práci BIS ocenil. Prohlášení o čučkařích označil za úšklebek a kladné hodnocení jejich práce. "Víc bych se k tomu včerejšímu (čtvrtečnímu) blábolu nevyjadřoval. Nemá to relevanci, ani váhu," uvedl na twitteru.

Výroky by se mohl zabývat senátní výbor. "Ve výboru pro bezpečnost, obranu a zahraniční věci se v Senátu budeme již brzy zabývat výroky prezidenta," napsal na twitteru jeho předseda Fischer.

Šéf SPD Tomio Okamura považuje označení BIS jako čučkařů za nespravedlivé zjednodušení její práce, ve které "dnes a denně riskují své životy v boji s organizovaným zločinem". "Ke zprávě BIS máme věcné výhrady, neboť její formulace vyvolávají zbytečnou mediální a politickou hysterii. Neznamená to však, že můžeme zapomínat na statečnou práci lidí a jejich službu ČR," sdělil ČTK. Také předseda bezpečnostního výboru Sněmovny Radek Koten (SPD) ocenil práci důstojníků BIS a hodnocení hlavy státu označil za nespravedlivé vůči nim a zjednodušující.

Podle poslance a člena komise pro kontrolu BIS Marka Bendy Zeman podkopává důvěryhodnost tajných služeb a respekt ČR v zahraničí. Své výhrady má sdělovat ministrům či příslušným orgánům. "Jeho popírání působení ruských a čínských zpravodajských služeb na území naší země spíše připomíná pořekadlo o potrefené huse," podotkl. Člen bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) označil za nehorázné, aby Zeman podobně hovořil o instituci, která hájí bezpečnost ČR. "Je nutné BIS podpořit," řekl ČTK. Vyjádření chápe v kontextu toho, že Zeman se osobně mstí zástupcům institucí, s kterými je ve sporu.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil zdůraznil, že Zeman zpochybňuje kredibilitu BIS poté, co označila za bezpečnostní hrozbu ruské a čínské špiony. "Přestože je to skandální, lepšího vysvědčení se službě od současné hlavy státu nemohlo dostat. Svou práci dělá evidentně dobře. Díky za to," uvedl v prohlášení.

Předseda STAN Petr Gazdík ČTK napsal, že Zeman je "úplně mimo" a chová se spíše jako přítel Kremlu než jako hlava státu. "Rozhodně nesouhlasím se zpochybňováním práce české tajné služby," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 23:00 10°C

Celá předpověď