Bílý dům svolil, aby Biden dostával zprávy od tajných služeb

foto Americký prezident Donald Trump (vpravo), za ním víceprezident Mike Pence.

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby. Informovala o tom agentura Reuters. Krok je další známkou toho, že Trumpův tým počítá s přechodem k Bidenově vládě navzdory prezidentovým opakovaným a nepodloženým tvrzením, že volby doprovázely rozsáhlé volební podvody, a že je pravým vítězem voleb on.

Podle agentury AP zatím není jasné, kdy a kde se Biden poprvé k utajované zprávě dostane. Trump původně odmítal v rozporu se zvyklostmi informace s Bidenem sdílet i přesto, že demokrata označila za vítěze respektovaná americká média. Bezpečnostní experti přitom vládu opakovaně varovali, že tím vystavuje Spojené státy nebezpečí, protože by kvůli tomu nový prezident a jeho tým nemuseli být při nástupu do funkce patřičně připraveni a informováni.

Trumpův tým v posledních dnech zaznamenal řadu neúspěchů ve snaze zablokovat formální proces, který povede k Bidenově oficiálnímu zvolení v takzvaném sboru volitelů. Trump však stále odmítá uznat svou porážku, a to i poté, co demokrata v pondělí označila za zvoleného prezidenta po týdnech odkladu i agentura Správy obecných služeb (GSA). Ta tím jménem federální vlády de facto uznala Bidenovo vítězství a otevřela mu možnost oficiálně se připravovat na převzetí moci, k němuž má dojít 20. ledna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď