Bílý dům a republikáni se blíží dohodě o navýšení dluhového stropu, píší média

foto Šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy hovoří před washingtonským Kapitolem s novináři na téma jednání o dohodě o navýšení dluhového stropu USA, 25. května 2023. House Speaker Kevin McCarthy, of Calif., Thursday, May 25, 2023, speaks to reporters about the debt limit negotiations, on Capitol Hill in Washington. (AP Photo/Jacquelyn Martin)

Washington - Bílý dům a republikánští zákonodárci se přiblížili dohodě o navýšení dluhového stropu Spojených států, která by odvrátila hrozící platební neschopnost federální vlády. Napsal to list The New York Times (NYT) s odvoláním na své zdroje a v podobném duchu informuje také agentura Reuters. Podle rýsujícího se kompromisu by se dluhový strop měl zvýšit na dva roky a zároveň by se měly v tomto období omezit federální výdaje téměř ve všech oblastech kromě armády a veteránů. Podle agentury AP demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy doufají, že by mohli dospět ke shodě během nadcházejícího víkendu.

Podrobnosti ještě nejsou doladěny, ale vyjednavači diskutují o kompromisu, který by republikánům umožnil poukázat na snížení některých výdajů a demokratům říci, že zabránili velkým škrtům, píše NYT. V posledních týdnech se obě strany snaží najít oboustranně přijatelné řešení, což je velmi složité i vzhledem k rozložení sil v Kongresu - ve Sněmovně reprezentantů mají těsnou většinu republikáni, zatímco v Senátu demokraté. Nejmenovaný zdroj agentury AP uvedl, že se stále řeší, zda přistoupit na republikánský požadavek zpřísnit pravidla pro lidi, kteří závisejí na potravinových dávkách a zdravotní pomoci. Bílý dům nabídl zmrazení výdajů pro rok 2024 na současné úrovni a omezení výdajů na rok 2025. To ale podle republikánského lídra Sněmovny reprezentantů nestačí. "Musíme utratit méně než loni. To je výchozí bod," řekl McCarthy.

Vyjednávání pokračují a zástupci obou stran se dohadují o zásadních detailech, které by mohly rozhodnout o uzavření dohody, napsal NYT. McCarthy v noci na dnešek podle Reuters uvedl, že vyjednávači budou pracovat na dohodě tak dlouho, dokud jí nedosáhnou. Republikáni by podle agentury AP mohli zmírnit svůj požadavek zvýšit výdaje na obranu a místo toho nabídnout jejich zachování na úrovni, kterou navrhovala Bidenova administrativa.

Americký dluhový limit činí aktuálně 31,4 bilionu dolarů (asi 690 bilionů Kč), přičemž hospodaření státu na něj narazilo už v lednu a od té doby ministerstvo financí spoléhá na krizová opatření. Na vyřešení situace nezbývá mnoho času, neboť vláda by podle ministerstva financí nemusela být schopná splácet své účty už 1. června a jakákoli dohoda musí projít Kongresem. Podle zdroje agentury Reuters se návrhy obou stran rozcházejí o 70 miliard dolarů, přičemž celková částka by výrazně přesáhla jeden bilion dolarů. Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek odpoledne přerušila zasedání na týden a Senát nezasedá. Zákonodárci ale byli vyzváni, aby byli připraveni hlasovat, pokud bude dohoda nalezena.

Kongres v americkém systému stanovuje limit pro zadlužení státu, který už byl mnohokrát navýšen či pozastaven kvůli neustálým rozpočtovým schodkům za demokratických i republikánských prezidentů. Ještě nikdy se nestalo, že by USA na strop narazily a přestaly být schopné pokrývat své závazky. Takový scénář by měl podle prognóz dramatické dopady nejen na americkou, ale i světovou ekonomiku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď