Podpora Ukrajiny nepoleví a Rusko tam nikdy nezvítězí, prohlásil Biden

foto Americký prezident Joe Biden při projevu ve Varšavě, 21. února 2023. 

Varšava - Spojené státy a další země nepoleví v podpoře Ukrajiny a Rusko ve své válce proti sousední zemi nikdy nezvítězí. S takovým vzkazem dnes vystoupil americký prezident Joe Biden, který téměř rok po ruské invazi v projevu ve Varšavě vyzdvihoval odvahu Ukrajinců, jednotu Severoatlantické aliance i solidaritu při přijímání válečných uprchlíků. Zároveň varoval před dalšími "těžkými dny", které Ukrajinu a její spojence čekají.

"Nikdo by o tom neměl pochybovat. Naše podpora Ukrajiny nepoleví. NATO nebude rozděleno a my nepodlehneme únavě... Ukrajina pro Rusko nikdy nebude vítězstvím. Nikdy," prohlásil Biden na pódiu v zahradách Královského zámku v polské metropoli.

Americký prezident v asi dvacetiminutovém projevu zdůrazňoval aspekty posledního roku, na které podle něj Ukrajinci a jejich spojenci mohou být hrdí. Před rokem se podle šéfa Bílého domu svět připravoval na pád Kyjeva, po 12 měsících války ovšem ukrajinské hlavní město zůstává svobodné, zatímco NATO je "více sjednocené než kdy dřív". Biden také hovořil o slábnutí autokratů ve světě, vyzdvihoval západní protiruské sankce a poskytnutí útočiště ukrajinským uprchlíkům. Vyjádřil také názor, že se svět spojuje ve snaze překonat důsledky války.

"Ale musíme být upřímní a hledět do dalšího roku s jasnou myslí... I nadále jsou před námi těžké a velmi hořké dny," řekl Biden. Jeho dnešní slova připomínala pasáž z loňského projevu proneseného ve Varšavě, v němž měsíc po ruské invazi avizoval dlouhý boj za svobodu Ukrajiny.

Nová Bidenova návštěva Polska a s ní spojená pondělní cesta do Kyjeva přichází v době obav z nové ruské ofenzivy na východě Ukrajiny a na pozadí pokračujících polemik o tom, zda je západní vojenská podpora Kyjeva dostatečná. Moskva nedává najevo úmysl polevit ve válečném tažení a od západních činitelů přicházejí signály o očekávaném zesílení podpory Ruska z Číny. Pozici Pekingu dnes americký prezident nezmiňoval a podrobněji se nevyjádřil ani k možnému vývoji americké vojenské podpory.

Podle Bidena "nikdo nemůže odvrátit zrak od zvěrstev", která páchají na Ukrajině ruské síly. Rusové útočí na civilisty a kradou ukrajinské děti ve snaze ukrást zemi budoucnost, řekl prezident USA. Biden se podobně jako při loňském projevu ve Varšavě obrátil i přímo na Rusy, a to se vzkazem, že Západ před ruskou invazí nechystal útok na jejich vlast.

"Spojené státy a země Evropy neusilují o ovládnutí nebo zničení Ruska. Západ neosnoval útok na Rusko, jak dnes řekl Putin," uvedl šéf Bílého domu. Ruský prezident v dopoledním projevu vinu za konflikt, který loni na Ukrajině rozpoutal, znovu svaloval na USA a jejich evropské spojence.

Před Bidenem vpodvečer na varšavském pódiu vystoupil polský prezident Andrzej Duda, který vyzval lídry všech zemí Evropy a NATO, aby vytrvali v podpoře Ukrajiny a dodávali napadené zemi vojenskou pomoc.

"Neváhejte, nemějte strach," prohlásil Duda před několika stovkami diváků. Ukrajina podle něj musí válku vyhrát a Rusko musí být potrestáno za "imperiální ambice".

Duda a Biden zdůraznili důležitost USA pro bezpečnost v Evropě

Návštěva Bidena v Polsku je důležitým znamením závazku Spojených států vůči bezpečnosti v Evropě. Řekl to dnes Duda na jednání se svým americkým protějškem ve Varšavě. Biden zdůraznil, že pro USA je vztah s Polskem zásadní. Podle Bílého domu dvojice za zavřenými dveřmi mluvila společné podpoře Ukrajiny, postupu vůči Rusku i snaze posílit NATO.

"Vaše návštěva je důležitým projevem bezpečnosti, znamením odpovědnosti za bezpečí světa a Evropy. Amerika dokáže udržet světový pořádek," řekl podle agentury Reuters Duda Bidenovi na dvoustranné schůzce. Dodal, že si přeje ještě větší spolupráci mezi Evropou a USA v bezpečnostních a hospodářských záležitostech.

"V předvečer prvního výročí brutálního ruského vpádu na Ukrajinu se lídři zamýšleli nad svými společnými snahami podporovat Ukrajinu, uvalením následků na Rusko a posílením NATO," uvedla americká strana po neveřejné části setkání dvou prezidentů. "Kromě toho lídři probrali rostoucí spolupráci svých zemí v energetice... naši silnou bilaterální obrannou spolupráci a důležitost demokratických hodnot, které tvoří základy transatlantického spojenectví," pokračovalo komuniké Bílého domu.

Biden jednáním s Dudou zahájil oficiální program své dvoudenní návštěvy Polska. Vpodvečer má vystoupit s projevem, v němž podle očekávání znovu potvrdí odhodlání dál pomáhat Ukrajině napadené Ruskem. Americký prezident se v tomto smyslu vyjadřoval i při pondělní neohlášené návštěvě Kyjeva, kde se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

I na dnešním jednání s Dudou Biden ujistil, že podpora Ukrajiny ze strany USA zůstává silná. "Jak jsem sdělil prezidentu Zelenskému, když jsme spolu hovořili včera v Kyjevě, mohu s hrdostí říct, že naše podpora Ukrajině zůstává neochvějná," řekl dnes Biden.

Do Varšavy se šéf Bílého domu vrátil po necelém roce. Loni v březnu zde po měsíci ruské války proti Ukrajině varoval, že spojenci napadené země se musí připravit na dlouhý boj. Ve středu má Biden v polské metropoli naplánováno setkání s představiteli států takzvané bukurešťské devítky (B9), jejíž součástí je také Česko.

Polský prezident dnes zdůraznil, že Polsko je v bezpečí díky přítomnosti amerických ozbrojených sil. Vyzdvihl také, že pondělní Bidenova návštěva Kyjeva bylo "neuvěřitelné gesto". Ukázala podle něj, že svobodný svět na Ukrajinu nezapomněl. Ruský prezident Vladimir Putin se naopak podle Dudy rozhodl způsobit katastrofu a bezpečnostní, ekonomickou a humanitární krizi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď