Biden vyzval Senát, aby schválil reformu policie

foto Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci k vývoji pandemie koronaviru, 27. dubna 2021.

Washington - Americký prezident Joe Biden ve svém projevu v Kongresu v noci na dnešek vyzval Senát, aby v květnu schválil policejní reformu, jež nese jméno černocha George Floyda, který loni zemřel při brutálním zásahu policie v Minneapolisu. Návrh zákona, jehož cílem je především skoncovat s rozsáhlou imunitou pro policisty, již schválila Sněmovna reprezentantů.

"Vím, že republikáni mají jiné představy. Musíme společně pracovat na nalezení shody a udělejme to příští měsíc, u příležitosti prvního výročí Floydovy smrti," řekl Biden. George Floyd zemřel 25. května 2020 poté, co mu bělošský policista klečel několik minut na krku.

"Většina mužů a žen v uniformě slouží občanům se ctí," prohlásil Biden. Je ale podle něj zapotřebí obnovit důvěru mezi bezpečnostními složkami a lidmi a "skoncovat se systémovým rasismem".

Za největší teroristickou hrozbu v USA pak Biden označil rasovou a etnickou nenávistí motivované extremisty. "Nebudeme ignorovat to, co uvedly naše vlastní tajné služby, že největší teroristickou hrozbou naší země jsou příznivci ideologie bělošské nadřazenosti," řekl.

Biden představil v Kongresu plán na podporu vzdělávání, rodin a dětí

Americký prezident Joe Biden dnes v Kongresu představil svůj plán ve výši 1,8 bilionu dolarů (přes 38 bilionů Kč) na podporu vzdělávání, rodin a dětí. Iniciativa společně s již ohlášeným balíkem investic do infrastruktury tvoří masivní program obnovy americké ekonomiky po pandemii covidu-19, který by se opíral o vyšší zdanění firem a bohatých a efektivnější výběr daní. Podle agentury AP Biden využil vystoupení před zákonodárci k obhajobě konceptu "velké vlády".

"Nyní - po pouhých 100 dnech - mohu oznámit národu: Amerika se dala znovu do pohybu. Mění nebezpečí v možnost. Krizi v příležitost. Překážku v sílu," prohlásil Biden s odkazem na koronavirovou krizi i lednové nepokoje v Kapitolu.

"Amerika znovu povstává. Dáváme přednost naději před strachem. Pravdě před lží. Světlu před tmou. Po 100 dnech zachraňování a obnovy je Amerika připravena ke startu... Znovu pracujeme. Znovu sníme. Znovu objevujeme. Znovu vedeme svět," dodal.

Možnost promluvit na společné schůzi Kongresu prezident využil k představení dalšího velkého balíku vládních programů, který slibuje "obnovit střední třídu a investovat do budoucnosti Ameriky". Takzvaný Plán pro americké rodiny by podle Bílého domu učinil vzdělání v USA dostupnějším, přinesl "ekonomickou bezpečnost" strádajícím domácnostem a rozšířil daňové úlevy namířené na "zaměstnance a rodiny".

Podle deníku The New York Times (NYT) plán počítá s novými daňovými odpisy v celkovém objemu 800 miliard dolarů za desetileté období, dále s bilionovou finanční injekcí na zlepšení výběru daní a podporu rodin a vzdělávání. Balíček zahrnuje celostátní program placeného nemocenského a rodičovského volna či peníze na bezplatné předškolní a vysokoškolské vzdělávání.

Sociální plán navazuje na dříve představený balík investic do infrastruktury a ekologické transformace hospodářství, přičemž dohromady by dvojice výdajů státní kasu v průběhu několika let přišla na více než čtyři biliony dolarů. S oběma návrhy se pojí cílené navyšování daní: Zatímco plán kolem rozvoje infrastruktury zahrnuje vyšší zdanění příjmů fyzických osob na 15 let, druhá část ekonomické strategie má být financovaná dodatečným zdaněním vysokopříjmových osob.

Pokud Biden v tomto směru uspěje, mohl by USA přivést do nové éry se zásadně rozšířenou rolí federální vlády, píše NYT. Agentura AP zase jako jedno z hlavních poselství prezidentova projevu uvádí vzkaz o tom, že "vláda je dobrá". "Prezidenti z obou politických stran v minulosti podobné projevy využívali k úvahám o limitech vlády. Biden se vydal opačným směrem a nabídl jasnou obhajobu role, kterou může Washington sehrát při zlepšování životů," píše AP.

Šéf Bílého domu tuto proměnu prezentoval i jako odpověď na epidemii covidu-19, která si v USA vyžádala přes 573.000 životů. Pokrok v boji proti koronaviru podle něj musí být následován dramatickými investicemi na pomoc lidem, kteří se cítí být "zapomenuti v rychle se měnící ekonomice". "Amerika je v pohybu. Hýbe se kupředu. A nemůžeme teď přestat," řekl Biden.

Biden svůj projev pronesl v radikálně odlišném prostředí, než v jakém zazněly předchozí prezidentské proslovy. Kvůli přetrvávající koronavirové krizi byl v sále jen omezený počet zákonodárců. Za Bidenem seděla viceprezidentka Kamala Harrisová a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, obě s rouškami. Bylo to přitom poprvé, co za prezidentem při společné schůzi obou komor Kongresu seděly dvě ženy.

Republikán v reakci na Bidena nařkl vládu z mrhání penězi a rozdělování země

Republikánský senátor Tim Scott v noci na dnešek kritizoval výdajové plány americké vlády a zpochybňoval její podíl na úspěchu vakcinační kampaně, když přednesl oficiální reakci své strany na projev prezidenta Joea Bidena v Kongresu. Vymezil se proti "socialistickým snům" levice a obvinil demokraty z prohlubování příkopů v americké společnosti. Tempo očkování proti covidu-19 a ekonomickou obnovu Spojených států spojoval s kroky učiněnými za vlády Donalda Trumpa.

Scott vystoupil s projevem poté, co Biden na společné schůzi Kongresu představil další masivní investiční plán, tentokrát zaměřený na podporu rodin a vzdělávání. Jediný černošský senátor Republikánské strany balíček předpokládající výdaje ve výši 1,8 bilionu dolarů (přes 38 bilionů Kč) označil za "velké vládní plýtvání".

"Měli bychom rozšiřovat možnosti a příležitosti pro všechny rodiny, ne nalévat peníze do určitých oblastí jen proto, že si demokrati myslí, že oni ví, co je nejlepší," prohlásil. Bidenův "plán pro americké rodiny" také odsoudil jako manévr s cílem umístit Washington do středu životů Američanů "od kolébky až po vysokou školu". "Naše nejlepší budoucnost nevzejde z washingtonských piklů či socialistických snů," citovala senátora agentura Reuters.

Scott také zopakoval častou kritiku zaznívající z úst jeho stranických kolegů, podle nichž se prezident Biden nedrží svých dřívějších slov a neusiluje o spolupráci s republikány. Připomenul poslední balíček na zmírnění dopadů koronavirové krize, který v Kongresu nepodpořil jediný republikán, a obvinil demokraty, že nemají zájem o spolupráci v případě Bidenova plánu investic do infrastruktury.

"Prezident, který slíbil, že nás sjednotí, by neměl prosazovat agendu, která nás tlačí od sebe," řekl zástupce státu Jižní Karolína a oddaný spojenec exprezidenta Trumpa.

Právě bývalému prezidentovi a Republikánské straně připisoval Scott zásluhy na dosavadních úspěších vakcinační kampaně proti covidu-19 a postupné obnově ekonomiky. Zmínil program Trumpovy administrativy na podporu vývoje vakcín a jejich masové výroby, jakož i loňské stimulační balíčky, které měly i republikánskou podporu. "Tato administrativa zdědila bitvu, která už směřovala k vítězství. Koronavirus je na ústupu!" uvedl Scott podle agentury AP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 25. září 2021

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď