Biden vykonal tradiční přehlídku ozbrojených sil USA

foto Nový prezident Spojených států Joe Biden a jeho žena Jill Bidenová během tradiční přehlídku ozbrojených sil, která je symbolem Bidenovy nové role vrchní velitele nejmocnější světové armády.

Washington - Nový prezident Spojených států Joe Biden obdržel krátce po svém slavnostním uvedení do úřadu dary od stranických vůdců obou komor Kongresu. Společně se svou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou vykonal také tradiční přehlídku ozbrojených sil, která je symbolem jeho nové role vrchní velitele nejmocnější světové armády.

Formát letošní inaugurace silně poznamenala pandemie covidu-19, kvůli níž organizátoři zrušili tradiční oběd nového prezidenta s kongresovými lídry. Ti namísto toho dali nové hlavě státu a viceprezidentce dary.

Demokratická senátorka Amy Klobucharová darovala dvě téměř 15kilové vázy od společnosti Lenox, jež sídlí nedaleko Bidenova rodného města Scranton v Pensylvánii.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf republikánů v Senátu Mitch McConnel dali novým hlavám exekutivy dvojici amerických vlajek, které vlály nad Kapitolem v čase, kdy Biden s Harrisovou skládali svoje slavnostní přísahy.

Vůdce republikánské menšiny ve sněmovně Kevin McCarthy a šéf tamní demokratické většiny Steny Hoyer pak darovali již vytištěné a zarámované fotografie z inaugurace.

Republikánský senátor Roy Blunt pak předvedl Bidenovi a první dámě obraz zapůjčený od muzejní instituce Smithsonian nazvaný Krajina s duhou, který namaloval význačný černošský malíř Robert Duncanson v období americké občanské války.

Prezident s viceprezidentkou následně vyšli na východní schodiště Kapitolu, kde shlédli krátkou symbolickou přehlídku amerických vojáků. Poté nastoupili do prezidentské limuzíny přezdívané Zvíře (The Beast).

Tou prezident zamířil na nedaleký národní hřbitov v Arlingtonu, kde po boku exprezidentů Baracka Obamy, George Bushe mladšího a Billa Clintona položil věnec u hrobu neznámého vojína.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď