Biden: USA jsou ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

foto Americký prezident Joe Biden (vlevo) hovoří na tiskové konferenci v Tokiu. Vpravo japonský premiér Fumio Kišida. 

Tokio/Peking - Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to dnes uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Biden a později i americký ministr obrany Lloyd Austin nicméně řekli, že se nejedná o změnu americké politiky jedné Číny. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval. Varoval, aby prezident "nepodceňoval jeho odhodlání", a později dodal, že si Washington "zahrává s ohněm".

Biden se na podporu ostrova vyslovil při dnešní společné tiskové konferenci po jednání s japonským premiérem Fumiem Kišidou, kde byl tázán, zda by "USA Tchaj-wanu vojensky pomohly, kdyby na to přišlo". Americký prezident odpověděl kladně a následně dodal: "To je závazek, který jsme učinili." Podobně se americký prezident vyjádřil již v říjnu.

"Souhlasíme s politikou jedné Číny. Podepsali jsme ji... Ale myšlenka, že by mohl být (Tchaj-wan) obsazen silou, je nepatřičná," prohlásil Biden podle agentury Reuters. Dodal nicméně, že nečeká, že by k něčemu takovému došlo nebo že by se o něco takového někdo pokusil.

"Jak řekl prezident, naše politika jedné Číny se nezměnila," řekl později ministr obrany Austin na tiskové konferenci. "Zopakoval naši politiku a závazek vůči míru a stabilitě napříč Tchajwanským průlivem. Také zdůraznil náš závazek podle zákona o vztazích s Tchaj-wanem, podle nějž musíme poskytovat Tchaj-wanu prostředky, aby se mohl bránit. Takže znovu, naše politika se nezměnila," dodal šéf Pentagonu.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Uvádějí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost. Čína demokratickému Tchaj-wanu hrozí vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Podle šéfa Bílého domu by jakékoli snahy Číny použít proti Tchaj-wanu sílu celý region rozvrátily a "byly by podobné tomu, co se teď děje na Ukrajině". Čínská letadla v poslední době opakovaně narušují tchajwanský vzdušný prostor a Peking vyvíjí tlak na ostrov i dalšími způsoby. "Tyto přelety a všechny ostatní manévry, které (Čína) podniká, jsou zahráváním si s ohněm," podotkl Biden.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin uvedl, že Čína proti Bidenovým výrokům "rezolutně protestuje". "Čína není ochotna přijmout žádné kompromisy a ústupky v klíčových otázkách, které se týkají její suverenity a územní celistvosti," prohlásil Wang. "Čína je připravena podniknout rozhodné kroky, aby ochránila svou svrchovanost a bezpečnostní zájmy," dodal.

Mluvčí kanceláře pro záležitosti Tchaj-wanu čínské vlády Ču Feng-lien pak řekla, že si USA zahrávají s ohněm a "používají tchajwanskou kartu k zadržování Číny, ale sami se jí spálí". Spojené státy vyzvala, aby přestaly s jakýmikoliv výroky nebo kroky, které porušují principy dříve dohodnuté s Čínou.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí Bidenovi a americké vládě poděkovalo za to, že znovu potvrdili podporu Tchaj-wanu. "Tchaj-wan bude nadále zlepšovat své obranné schopnosti, prohlubovat spolupráci s USA a Japonskem a dalšími podobně smýšlejícími zeměmi, aby společně bránily bezpečnost v Tchajwanském průlivu a mezinárodní pořádek. Chce také podporovat mír, stabilitu a prosperitu v Indicko-pacifickém regionu," sdělilo ministerstvo.

Podle Bílého domu se Biden s Kišidou shodli na spolupráci v souvislosti s "čím dál více nátlakovým chováním Číny". Kišida uvedl, že získal Bidenovu podporu pro to, aby se Japonsko stalo stálým členem Rady bezpečnosti OSN, která by podle řady názorů potřebovala reformu. Stálými členy RB OSN jsou v současné době USA, Británie, Francie, Rusko a Čína.

Biden na tiskové konferenci rovněž oznámil spuštění Indopacifické soustavy pro ekonomický rozvoj (IPEF), což je nový druh obchodní dohody, čítající více než desítku partnerů. Podle Bidena pro obyvatele regionu z dohody vyplynou "konkrétní přínosy".

Před jednáním s Kišidou se šéf Bílého domu setkal s japonským císařem Naruhitem. Bílý dům uvedl, že Biden pozdravil císaře jménem amerického lidu a zdůraznil sílu americko-japonských vztahů.

Bidena během dvoudenní návštěvy Japonska čeká v úterý summit vůdců zemí čtyřstranné bezpečnostní aliance Quad, v níž jsou kromě Japonska a USA také Indie a Austrálie. Biden do Japonska přiletěl v neděli z Jižní Koreje, zpět do Spojených států odletí v úterý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď