Biden pozval na Summit pro demokracii i Tchaj-wan, Peking protestuje

foto Ilustrační foto - Prezident USA Joe Biden.

Washington - Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zveřejnila seznam účastníků prosincového Summitu pro demokracii, na kterém vedle evropských spojenců včetně ČR a Slovenska figuruje také Tchaj-wan. Krok podle očekávání vyvolal nesouhlasnou reakci Pekingu, který ostrov s demokratickou vládou považuje za součást svého území. Tchaj-pej Washingtonu poděkovala.

Chystaný summit svolává Biden s cílem projednat "výzvy a příležitosti", před kterými dnes stojí demokratické režimy po celém světě. Půjde o první akci svého druhu, konat se bude virtuálně 9. a 10. prosince. Jak píše agentura Reuters, summit navazuje na ambici deklarovanou Bidenem po nástupu do Bílého domu, že Spojené státy budou lídrem globálního tažení proti autoritářským silám reprezentovaným především Ruskem a Čínou.

Americká vláda nyní podle agentury AFP vyslala Číně jasný signál tím, že na summit pozvala Tchaj-wan, zatímco Rusko ani Čína na seznamu nejsou. Reakce Pekingu na sebe nenechala dlouho čekat a čínské ministerstvo zahraničí dnes v prohlášení vyjádřilo "důrazný odpor" vůči pozvání Tchaj-wanu. "Tchaj-wan nemá v mezinárodním právu jiný status než nedílné součásti Číny," uvedl mluvčí čínské diplomacie.

Ostrov s více než 23 miliony obyvatel nicméně již řadu let funguje jako samostatný stát a tamní vláda odmítá, že by za ni mohl na mezinárodní scéně mluvit Peking. "Pozvání naší země k účasti na Summitu pro demokracii je potvrzením dlouholetých snah Tchaj-wanu prosazovat hodnoty demokracie a lidských práv," reagovalo tchajwanské ministerstvo zahraničí. Uvedlo, že na summitu bude ostrov zastupovat ministryně pro digitální záležitosti Audrey Tangová.

Celkem pozvaly USA na prosincovou akci 110 účastníků. Reuters podotýká, že na seznamu zveřejněném v úterý jsou "vyspělé demokracie" jako Francie nebo Švédsko, ale také země jako Filipíny, Indie nebo Polsko, kde je podle aktivistů demokracie v ohrožení. Pozvána byla i řada afrických a latinskoamerických zemí nebo třeba Irák a Pákistán.

Americká diplomacie uvádí, že účastníci budou nabádáni, aby oznámili konkrétní kroky a závazky ve snaze čelit autoritářství a korupci či podporovat dodržování lidských práv. Obhájci lidských a občanských práv ovšem mají pochybnosti o tom, zda summit může přinést významnější posun. Americká vláda jej zároveň prezentuje jako začátek "roku činů", po kterém se uskuteční další jednání lídrů s cílem zhodnotit situaci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 3. prosince 2021

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď