Biden na informace o ruských jaderných zbraních reagoval extrémně negativně

foto Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden, 31. března 2023. 

Washington - Za extrémně negativní označil americký prezident Joe Biden svou reakci na zprávy o tom, že Rusko už začalo s přesunem nestrategických jaderných zbraní do Běloruska. Napsala to agentura Reuters. O zahájení přesunu zbraní ve čtvrtek informoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.

"Měli jsme připravit sklady a tak dále. To jsme udělali, takže přemisťování jaderné munice už začalo," uvedl Lukašenko, podle něhož Bělorusko bude garantovat její bezpečnost.

Americké ministerstvo zahraničí přišlo s kritikou hned ve čtvrtek, když "ostře odsoudilo" souhlas Běloruska s tím, aby Rusko na jeho území rozmístilo nestrategické jaderné zbraně. V pátek se s krátkým vyjádřením přidal i Biden. Spojené státy nicméně nevidí důvod k úpravám své vlastní jaderné doktríny a jsou přesvědčeny, že nic nenasvědčuje tomu, že se Rusko jadernou zbraň chystá použít.

Taktické jaderné zbraně s menší výbušnou silou jsou určené pro využití na bojišti a nejsou tak ničivé jako strategické jaderné zbraně. Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které už 15 měsíců vede válku proti Ukrajině. Své vojáky do bojů sice Minsk nevyslal, ale poskytl Rusku k útoku proti Ukrajině své území. V počáteční fázi invaze odtud ruská vojska vedla ofenzivu na Kyjev.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď