Biden a Si se poprvé osobně setkali, odsoudili pohrůžky jaderným útokem

foto Schůzka amerického prezidenta Joea Bidena (vpravo) s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem 14. listopadu 2022 na indonéském ostrově Bali, dějišti nadcházejícího summitu velkých světových ekonomik G20.

Nusa Dua (Indonésie) - Americký prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching vedli "upřímný" rozhovor o svých prioritách a řadě témat od Ukrajiny, přes Tchaj-wan po hospodářství. Oznámil to Bílý dům po první osobní schůzce obou prezidentů, která se odehrála na Bali. Na indonéském ostrově se v úterý a ve středu koná summit skupiny velkých světových ekonomik G20. Biden podle Bílého domu čínskému prezidentovi řekl, že USA budou nadále s Čínou energicky soupeřit, ale soupeření nesmí sklouznout ke konfliktu. Prezidenti se shodli na tom, že jaderná válka by nikdy neměla nastat, a odsoudili ruské jaderné hrozby tímto směrem v souvislosti s válkou na Ukrajině.

"Myslím, že si rozumíme," prohlásil Biden na tiskové konferenci po schůzce. "Jsem zcela přesvědčen, že nesmí nastat nová studená válka," dodal šéf Bílého domu. Potvrdil, že neusiluje o konflikt s Čínou. Podle něj jde spíš o zodpovědné soupeření. Každá země přitom podle něj musí dodržovat mezinárodní pravidla.

Během zhruba tříhodinového setkání Biden čínskému prezidentovi vytkl "nátlakové a stále agresivnější kroky" vůči Tchaj-wanu a znepokojení vyjádřil také nad dodržováním lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang, v Tibetu a Hongkongu. Na tiskové konferenci později Biden prohlásil, že se podle něj Čína nepokouší bezprostředně vpadnout na Tchaj-wan. Ujistil, že se nemění americká politika jedné Číny a dal najevo, že si nepřeje novou studenou válku s Čínou.

Si podle čínských státních médií zdůraznil, že řešení tchajwanské otázky je záležitostí Číňanů a vnitřní čínskou záležitostí a vyjádřil naději, že se USA budou držet politiky jedné Číny. Si podtrhl, že otázka Tchaj-wanu je v samém jádru čínských zájmů a nepřekročitelnou "první červenou linií" v čínsko-amerických bilaterálních vztazích.

Schůzka se konala v době, kdy se obě supervelmoci snaží vypořádat se vzájemnými neshodami a zároveň soupeří o vliv ve světě poznamenaném hospodářským a bezpečnostním napětím.

Biden a Si se shodli na tom, že "jaderná válka by nikdy neměla být bojována" a že v ní nelze zvítězit. Zdůraznili také svůj "odpor vůči nasazení nebo hrozbě nasazením jaderných zbraní na Ukrajině". Poukázali tak na ruské hrozby v době, kdy se zadrhla ruská invaze na Ukrajinu, započatá před téměř devíti měsíci.

Podle Bílého domu Biden během rozhovoru rovněž vyjádřil obavy z provokativního chování Severní Koreje. Biden vyjádřil přesvědčení, že Čína neusiluje o stupňování napětí ze strany KLDR.

Biden čínskému protějšku řekl, že Čína se musí vypořádat s konkurencí a udržovat komunikaci, uvedl Bílý dům. Biden na následné tiskové konferenci potvrdil, že obě strany spustily mechanismus častější komunikace a že americký ministr zahraničí Antony Blinken odcestuje do Číny k následným jednáním. Oba prezidenti se rovněž dohodli na tom, že zmocní klíčové vysoce postavené funkcionáře k jednání o potenciální spolupráci v oblastech jako klimatická změna a udržení globální finanční, zdravotní a potravinové bezpečnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď