Končící Moravec byl velkou osobností a vždy usměvavý

foto Závod Světového poháru v biatlonu - smíšená štafeta, 14. března 2021 v Novém Městě na Moravě. Michal Krčmář ze štafety České republiky přijel do cíle s poděkováním Ondřeji Moravcovi.

Nové Město na Moravě (Žďársko) - Za vždy usměvavou osobnost, která měla i respekt, označili biatlonisté a funkcionáři Ondřeje Moravce, jenž po smíšené štafetě dvojic na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě ukončil kariéru. Pro Michala Krčmáře byl mentorem, kouč Ondřej Rybář vyzdvihl jeho pracovitost.

"Ondra toho dokázal ze všech nejvíc," připomněl šéf českého svazu Jiří Hamza tři olympijské a šest světových medailí, které Moravec nasbíral. "Je neuvěřitelná osobnost a profík. A co ho charakterizuje? Vyplazený jazyk a jízda na jedné lyži do cíle, když měl úspěch," vzpomínal Hamza.

Velkou roli hrál Moravec ve vývoji kariéry současné české jedničky Krčmáře. "Ondra mě naučil všechno, co teď předvádím. Každý den jsem si od něj něco bral. Byl z nás střelecky nejlepší a jsem mu za společné roky vděčný," uvedl Krčmář.

K Moravcovým úspěchům ve velké míře přispěl trenér Rybář, který ocenil především jeho morálku. "To je nejsilnější Ondrova stránka. Je ohromně pracovitý. Dokáže se věci oddat, dělá to na sto procent a ví, co chce dokázat. To je nejdůležitější vlastnost sportovce, kterou by měl mít každý, kdo chce uspět," řekl.

Za Moravcovým vzestupem stála podle Rybáře jeho schopnost zapracovat na střelbě. Především na jemné motorice na spoušti. "A nebýt už hlavou na trati. Jak to zlomil, dokázal být stabilní spoustu sezon. Nebylo to o jedné zimě. Ale neusnul na vavřínech, pracoval na sobě dál a tím se to načítalo," konstatoval Rybář.

Ve Vysočina Areně se po závodech potkal Moravec i s lídrem sezony Johannesem Thignesem Böem a chvilku spolu hovořili. "Ondra měl vždycky úsměv na tváři. Od první chvíle, kdy jsem přišel do svěťáku, byl jeden z nejpříjemnějších kluků v poli a byl i fantastický biatlonista," řekl Nor. Jeho bratr Tarjei přitakal. "Je to kamarádský kluk a svedli jsme spolu i spoustu pěkných bitev," poukázal Tarjei Bö třeba na společný finiš smíšené štafety v Novém Městě před dvaceti tisíci fanoušky.

Mistryně světa Markéta Davidová měla z Moravce zpočátku po příchodu do reprezentace respekt. "On je rázný a moc se neprdí se svými názory. Jak se cítí, tak se chová. Proto jsem se ho jako malá holka dost bála," řekla. "Nakonec jsem k němu cestu našla a jsem ráda, že jsem s ním mohla nějaké roky strávit."

Na Moravce by jednou mohl navázat Mikuláš Karlík. I pro dvojnásobného medailistu z MS juniorů byl idolem. "Dělá tým. Srší z něj zkušenosti, které předává dál Bimbovi (Krčmářovi) a od toho my mladí zase odkoukáváme další věci," řekl Karlík.

Hamza připomněl, že Moravec po úspěšných juniorských letech prorazil mezi muži až skoro v 29 letech. "Přechod mu trval strašně dlouho. Potom se to jeden den zlomilo a jelo to samo," řekl Hamza, který doufá, že Moravec jednou českému biatlonu trenérsky pomůže. "Počkáme, až si odpočine a přijde a řekne, že se chce vrátit."

Biatlonistu Krčmáře dojal konec kariéry mentora Moravce

Nemohl pořádně spát ani se soustředit na závod. Biatlonistu Michala Krčmáře dojal k slzám dnešní konec kariéry Moravce, a proto se mu nedařilo ve smíšené štafetě.

Zatímco v individuálních závodech v Novém Městě na Moravě střílel Krčmář perfektně a dělal minimum chyb, tentokrát na střelnici pětkrát dobíjel. "Nebylo to podmínkami, nepodal jsem profesionální výkon," řekl Krčmář po závodu.

V současnosti nejlepší český biatlonista mnohokrát zdůraznil, jak mu Moravec pomohl, kolik se od něj naučil. Poslední dny s ním proto cloumají emoce. "Spal jsem asi pět hodin. Pořád jsem se budil. Prostě je to těžké. Prožívám to a nebyl jsem připravený závodit," utíral slzy. "Občas mě něco dojme a přijde to. Možná za dva dny se tomu budeme smát, ale teď je to takhle a já nedokážu potlačit emoce."

Před cílovou rovinkou dostal od trenéra Aleše Ligauna vlajku, kterou rozvinul nad hlavou, aby odhalil nápis: 'Ondro, děkujeme! Letohrad'. "Byli jsme domluvení, že uděláme takovéhle gesto pro Ondru, protože se mu snažíme maximálně vynahradit, že jsou prázdné tribuny, protože tohle je fakt na prd," řekl Krčmář.

Zatímco po stříbru ve sprintu na olympiádě v Pchjongčchangu 2018 utíral oči zvlhlé štěstím, teď druhým rokem smutní nad koncem kamarádů. Loni skončil Michal Šlesingr a nyní Moravec. "Měl jsem to loni s Bouškem a mám to teď s Ondrou. Ti kluci pro mě znamenali hodně, rozuměl jsem si s nimi i lidsky. S těmahle klukama jsem si fakt seděl a už jsou všichni tři pryč," připomněl Krčmář i Jaroslava Soukupa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 28. ledna 2022

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď