Biatlonistka Davidová přišla poslední ranou o zlato ve vytrvalostním závodě

foto 24. zimní olympijské hry v Pekingu 2022. Biatlon: vytrvalostní závod 15 km ženy, 7. února 2022, Čang-ťia-kchou. Markéta Davidová z ČR v cíli závodu.

Čang-ťia-kchou (Čína) - Biatlonistka Markéta Davidová přišla na olympijských hrách v Pekingu poslední ranou o vítězství ve vytrvalostním závodě. Pětadvacetiletá mistryně světa v této disciplíně atakovala po rychlém běhu a 19 sestřelených terčích historické zlato, při závěrečném pokusu ale minula, dostala trestnou minutu a propadla se na šesté místo.

Patnáctikilometrový závod vyhrála Denise Herrmannová z Německa o 9,4 sekundy před Anais Chevalierovou-Bouchetovou z Francie. Bronz získala i se dvěma trestnými minutami Marte Olsbuová Röiselandová. Na vítězku, která také jednou na střelnici chybovala stejně jako druhá Francouzka, ztratila Davidová 31,9 sekundy. Úřadující olympijská šampionka z této disciplíny Hanna Öbergová ze Švédska obsadila po třech střeleckých omylech šestnácté místo.

Lucie Charvátová, která absolvovala svůj první olympijský start, byla se dvěma trestnými minutami devatenáctá, Jessica Jislová obsadila 27. místo a další debutantka Tereza Voborníková skončila na 34. příčce.

Davidová, která do vytrvalostního závodu vstupovala z pozice světové šampionky a čerstvé držitelky malého křišťálového glóbu za Světový pohár, přišla o možnost stát se po Ondřeji Moravcovi, Gabriele Soukalové, Jaroslavu Soukupovi, Michalu Krčmářovi a Veronice Vítkové šestou medailistkou v individuálním biatlonovém závodě na olympijských hrách. Další možnost bude mít rodačka z Jablonce nad Nisou v pátečním sprintu.

"Vzpomněla jsem si na Jindru Šikolu (bývalého trenéra), který říkal, že poslední ránu nedává jen blbec a zvláště, když je to dvacátá rána. Bohužel," posteskla si Davidová před kamerami České televize. "Nemyslím, že by něco před tou poslední ranou proběhlo hlavou. Podle mě byla ta střela nahoře. Moje chyba, ale ne že bych byla nervózní,“ doplnila. Podle trenérů mířila poslední rána daleko na jedenáctou hodinu.

Davidová, která ve smíšené štafetě doplatila na nedostatečně připravené lyže, se tentokrát díky osmému nejrychlejšímu běhu držela od začátku na čelních příčkách. "Běželo se mi trochu lépe než ve štafetě, ale žádná sláva to nebyla. Musela jsem vytěsnit myšlenky z minulého závodu, ale moje psychické rozpoložení je teď nahoru dolů. Bylo těžké se připravit," doplnila.

Ve chvíli, kdy Herrmannová chybovala při třetí střelbě a Chevalierová-Bouchetová při poslední, přijížděla česká závodnice na závěrečnou položku s více než minutovým náskokem. Sestřelila čtyři terče, ale poslední rána jí ulétla. "Mrzí mě to, ale myslím, že i tak jsem předvedla dobrý výkon. Holky byly lepší a uvidíme, na co to bude stačit," řekla Davidová. V cíli byla nejprve v průběžné klasifikaci čtvrtá, a přestože se před ni ještě dostaly Vanessa Voigtová z Německa a Dzinara Alimbekavová z Běloruska, skončila česká závodnice i ve třetím vytrvalostním závodě sezony v první šestce.

"Markéta předvedla fantastický výkon. Byla blízko k zlatu a šlo o jednu ránu z dvaceti. Tím, že byla poslední, to bylo viditelné. Ale mohla přijít třeba už v první položce a dát poté nuly. Byl to krásný výkon a jsme spokojení. Pořád tam visela furt vysoko. Předvedla i do dalších závodů svou stabilitu. Ve stíhačce nebo v závodě s hromadným startem tam ještě šance bude," uvedl v Czech Team TV asistent trenéra Jiří Holubec.

Radost v cíli měla Charvátová, která skončila při premiéře pod pěti kruhy devatenáctá. Devětadvacetiletá závodnice, která se před čtyřmi lety nevešla do závěrečné nominace, zajela nejlepší výsledek v disciplíně v kariéře.

"Už když jsem vjížděla do kola před poslední střelbou, měla jsem rozklepané nohy a říkala si: 'Udělej všechno, co jsi natrénovala, nemysli na to, klid'. Přijela jsem tam stejně nervozní, ale díky tomu, jak to začalo padat, jsem získávala větší jistotu a nakonec se s tím poprala velice slušně," řekla novinářům bronzová medailistka ze sprintu na předloňském mistrovství světa.

Biatlon:

Ženy - vytrvalostní závod (15 km):

1. Herrmannová (Něm.) 44:12,7 (1 tr. min.), 2. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -9,4 (1), 3. Röiselandová (Nor.) -15,3 (2), 4. Voigtová (Něm.) -16,6 (1), 5. Alimbekavová (Běl.) -31,7 (1), 6. Davidová (ČR) -31,9 (1), 7. Irwinová (USA) -1:01,4 (1), 8. Tandrevoldová (Nor.) -1:02,7 (1), 9. Rezcovová (Rus.) -1:13,1 (2), 10. Džimová (Ukr.) -1:21,7 (2), ...19. Charvátová -2:33,9 (2), 27. Jislová -4:04,8 (2), 34. Voborníková (všechny ČR) -4:38,9 (2).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď