Biatlonisté vstupují do sezony s řadou změn, věří v úspěšnou obměnu

foto Zleva biatlonisté Michal Krčmář, Markéta Davidová, Tereza Voborníková a Jonáš Mareček vystoupili na tiskové konferenci Českého svazu biatlonu před sezonou., 21. listopadu 2022, Praha.

Praha - S řadou změn v trenérském, servisním i závodním týmu vstoupí od příštího týdne čeští biatlonisté do nové sezony Světového poháru. Po olympijských hrách v Pekingu převzal omlazený mužský tým trenér Michael Málek, novým šéfem servismanů je Nor Ole Björn Tretterud a za broušení lyží je zodpovědný Rakušan Benjamin Eder. Hlavní nadějí by přesto měla zůstat poslední vítězka malého křišťálového glóbu z vytrvalostních závodů a desátá žena hodnocení SP Markéta Davidová.

"Jsme na začátku nového čtyřletého cyklu. Po olympijských hrách nastala spousta změn. Věřím, že budou pozitivní. Dokončili jsme generační výměnu v mužském týmu a máme excelentní ženský výběr v čele s Markétou," řekl na tiskové konferenci šéf svazu Jiří Hamza. "Máme před sebou velké výzvy. Vedle každoročního Světového poháru v Novém Městě na Moravě nás zde čeká mistrovství světa v roce 2024," doplnil Hamza.

Nový ročník Světového poháru začne příští týden v Kontiolahti. Muži vstoupí ve Finsku do sezony vytrvalostním závodem v úterý, ženy o den později. V nominaci pro úvodní podnik jsou Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký, Tomáš Mikyska, Mikuláš Karlík a Jonáš Mareček. V týmu žen figurují vedle Davidové Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Eliška Václavíková, Tereza Voborníková. V IBU Cupu zahájí sezónu Tereza Vinklárková, Kristýna Otcovská, Vítězslav Hornig a Adam Václavík.

"Každý ze závodníků má ale otevřené dveře, a když předvede výkon, kterého si může trenér všimnout, může se dostat do Světového poháru," řekl sportovní ředitel Rybář.

V reprezentaci již nefigurují Eva Puskarčíková, Tomáš Krupčík, Milan Žemlička nebo Natálie Jurčová, kteří ukončili po minulé sezoně kariéru. "Evik bude chybět. Byla tahounem co se týče dobré nálady i stálicí v individuálních a týmových výkonech. Pracujeme na tom, abychom našli vhodnou adeptku, která ji nahradí," uvedl asistent trenéra Jiří Holubec.

Zatímco u žen zůstal hlavním koučem Nor Egil Gjelland, u mužů vystřídal Rybáře bývalý trenér juniorů Málek. Šestačtyřicetiletý kouč se vrací do A-týmu po čtyřech letech a má navázat na předchozí práci s juniory. V roli střeleckého trenéra mu bude pomáhat olympijský vítěz ve sportovní střelbě Matthew Emmons.

"Prolínali jsme se několik let a všichni se dlouho známe. Je to ale něco jiného. Kluci mají trochu jiný drive. Před pár lety jsem byl u ostřílených medailistů z vrcholných akcí, teď jsou tam mladí kluci, kteří se na ty pozice chtějí dostat. Doufám, že se do budoucna prosadí," řekl Málek.

Na startu sezony nebudou závodníci z Ruska a Běloruska, které Mezinárodní biatlonová unie (IBU) vyloučila kvůli válce na Ukrajině. "Sezona tím bude malinko ovlivněná, ale jsem rád, že se k tomu biatlon postavil nejtvrději ze všech. Dokonce jsme federace vyloučili a zpětný návrat je možný až po ukončení války. Jsem rád, že jsme si udrželi zásadový postoj a jiná cesta není. Na závodišti asi bude konkurence chybět, ale dokud se nevyřeší jiné věci, musí jít sport stranou," řekl Hamza, jenž je viceprezidentem IBU.

Vedle domácího Světového poháru v Novém Městě na Moravě od 2. do 5. března bude pro české reprezentanty vrcholem mistrovství světa v Oberhofu (8. do 19. února). "Příprava proběhla relativně bez zdravotních problémů, což je základ. Změny se promítnou až v dalších měsících a uvidíme, zda jsme na správné cestě. Věřím, že nové realizační týmy vše zvládly a hledím do sezony s optimismem. Nemůžeme pět let za sebou říkat, že procházíme generační obměnou. Jdeme do cyklu, kdy čekáme, že výsledky půjdou nahoru a věřím, že to tak bude," dodal Hamza.

Davidová si číselné cíle do sezony nedává, rozhodnutí pokračovat nelituje

Biatlonistka Markéta Davidová nelituje, že se rozhodla pokračovat ve sportovní kariéře, v nové sezoně by si chtěla závody hlavně užívat. Obhajovat bude malý křišťálový glóbus z vytrvalostních závodů a pokusí se vylepšit desáté místo ve Světovém poháru. Před sezonou změnila pětadvacetiletá Davidová značku lyží a ačkoliv úspěšně ukončila studia, nevylučuje do budoucna další kurzy.

"Musím říct, že příprava šla podle plánu. Na začátku jsem si dala nějaké cíle, snažila se vše dodržet a docela se mi to povedlo. Na druhou stranu to nic neznačí. Dělat něco v přípravě, a pak to přenést dál, je něco úplně jiného," řekla novinářům Davidová.

Biatlonistka z Janova nad Nisou po skončení minulé sezony přemítala, zda bude pokračovat. Nakonec se rozhodla kariéru neukončit. "Nelituju toho. Musím říct, že mě to letos docela bavilo. Cítím se, že jsem na lepším místě, než jsem byla vloni," uvedla Davidová, jež skončila čtvrtá v olympijském závodě s hromadným startem v Pekingu.

Novým impulzem pro ni byly i změny. Zatímco českým biatlonistům bude nově pomáhat norský servisman Ole Björn Tretterud a za broušení lyží bude zodpovědný Rakušan Benjamin Eder, česká závodnice změnila značku lyží.

"Ukončili jsme čtyřletý olympijský cyklus, takže je přirozené, že nastaly změny. Je to i impulz pro nás. Konkrétně jsem to ale zatím nepocítila," uvedla Davidová, které může pomoci i nový střelecký trenér a olympijský vítěz Matthew Emmons. "Když jsme na střelnici, fungujeme jako tým. Také nám říká, kde máme rány, ale zatím jsem ho konkrétně nevyužila," řekla.

Davidová letos ukončila na České zemědělské univerzitě v Praze i druhé studium v oboru výživa a dietetika zvířat. Po obdržení titulu Ing. et Ing. si dala od studií pauzu.

"Užívám si teď jiné aktivity, které mohu dělat a nemusím se stresovat z učení. Samozřejmě mi to trochu chybí, ale našla jsem si něco, čím bych mohla tenhle studijní čas vyplnit," řekla s tím, že nyní s sebou vozí místo učebnic běžnou literaturu. "Naposledy jsem četla knížku Markéty Lukáškové, to mě bavilo. Koukám také na různé filmy a seriály," doplnila Davidová.

Návrat ke studiím nicméně nevylučuje. "Možná bych ještě ráda šla na postgraduál. Našla jsem si také kurzy, které by mě bavily. Uvidíme, co z toho dotáhnu," podotkla mistryně světa z roku 2021.

Do sezony si konkrétní cíle nedala. V té minulé se v individuálních závodech SP umístila sedmkrát v první desítce. "Jako každý rok řeknu, že žádné číselné cíle nemám. Ráda bych závodila tak, aby mě to bavilo a měla z toho radost. To je můj největší cíl a uvidíme, jak se to bude dařit," řekla.

Sezonu začne příští týden v Kontiolahti. Ve středu 30. listopadu vstoupí do vytrvalostního závodu. Minulý rok úvodní závod sezony v Östersundu ovládla. "Vloni byl první závod úspěšný, ale pak ta sezona tolik ne. Možná bych tedy byla radši, kdyby byl úspěšný nějaký pozdější závod," řekla s úsměvem Davidová.

Vedle únorového mistrovství světa v Oberhofu vyhlíží také domácí Světový pohár v Novém Městě na Moravě. Ve Vysočina Aréně se biatlonová elita představí od 2. do 5. března. "V Novém Městě je to vždy zážitek. Věřím, že to už bude konečně i s diváky. Kulisa tam byla vždy perfektní a doufám, že to letos nebude jiné," dodala Davidová.

Biatlonista Krčmář chce mezi závody sledovat fotbalové MS, fandí Jihoameričanům

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď