Bezpečnostní cenu získali policejní ředitel, diplomat a bývalý šéf BIS

foto Premiér Petr Fiala (vlevo) předal 22. června 2022 v Praze cenu Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky ČR plukovníkovi Jaromíru Tkadlečkovi, za mimořádný přínos při realizaci bezpečnostních opatření po výbuchu muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích

Praha - Cenu Bezpečnostní rady státu (BRS) za významný přínos v bezpečnostní politice letos získal šéf Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Premiér a předseda BRS Petr Fiala (ODS) ho ocenil za organizaci opatření po výbuchu minučních skladů ve Vrběticích. Ocenění dnes v Lichtenštejnském paláci převzali také někdejší šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Růžek a diplomat Martin Povejšil.

Fotogalerie

„Prožíváme nelehkou dobu. Jsme svědky nesmírného válečného utrpení nedaleko od nás. Bezpečnost přestává být chápána jak samozřejmost, opět se dostává do popředí zájmu. Lidé logicky požadují, abychom byli připraveni na rizika a výzvy, které před nás současná mezinárodní situace staví," uvedl Fiala. Zajištění bezpečnosti občanů je podle něj historicky jednou z hlavních úloh státu a zároveň úkolem, který nikdy nekončí.

Trojice oceněných podle premiéra nikdy nezapomněla na to, že bezpečnost je důležitá. "Dnes se ukazuje, jak dobrou odvedli práci. Pořád můžeme konstatovat, že naši občané jsou v bezpečí, a to není samozřejmost," doplnil Fiala.

"Žijeme v relativně bezpečné zemi a toho bychom si měli vážit. Ale zároveň žijeme v mimořádně nebezpečné době," řekl jménem všech tří oceněných náměstek ministra zahraničních věcí Povejšil. Vnější i vnitřní bezpečnostní rizika se podle něj stále více prolínají. Označil za symbolické, že cenu dostali zástupci zcela různých odvětví bezpečnostní problematiky. "Všichni tři se snažíme, aby naše bezpečnost byla celistvá a nedělitelná," uzavřel.

Tkadleček podle BRS nastavil a zefektivnil řadu bezpečnostních postupů při nejdelším a nejdražším zásahu Integrovaného záchranného systému v historii ČR. Sklady ve Vrbětich explodovaly v říjnu a v prosinci 2014, při prvním z výbuchů zemřeli dva lidé. Policie pracuje s verzí, že za explozí stálo nástražné zařízení, které do areálu umístili pracovníci ruské vojenské zpravodajské služby. Desetitisíce policistů, hasičů, vojáků i občanských zaměstnanců následně místo šest let čistily od rozmetané munice a zbraní.

Deník N přinesl počátkem letošního roku informaci, že hradní kancléř Vratislav Mynář opakovaně usiloval o odvolání Tkadlečka z čela zlínské krajské policie. Podle serveru není jasné proč. Kancléř čelí stíhání pro podezření z poškozování finančních zájmů EU a dotačního podvodu kvůli šestimilionové dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Vinu odmítá.

Druhý z dnešních oceněných, plukovník ve výslužbě Jiří Růžek, získal cenu za významný přínos v oblasti bezpečnostní a obranné politiky České republiky a za aktivní dlouholetou činnost v bezpečnostní komunitě. Růžek stál u zrodu polistopadových tajných služeb, působil jako ředitel Vojenského obranného zpravodajství a poté řídil i BIS.

Třetího laureáta Povejšila ocenil premiér za celoživotní přínos při definování české zahraniční bezpečnostní politiky. Povejšil byl velvyslancem v Chile, ve Španělsku a při NATO. Zasadil se o vstup Česka do Severoatlantické aliance, pracoval jako stálý představitel ČR při EU. Na ministerstvu zahraničí nyní řídí sekci bezpečnostní a multilaterální.

Ceny BRS se udělují každoročně. Loni je od tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) obdrželo šest lidí či institucí. Byl mezi nimi například generálmajor Petr Procházka za zajištění chodu tzv. Chytré karantény a činnost při pandemii covidu-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď