Klaebo a Sundlingová ovládli sprint na MS, Češi jeli čtvrtfinále

foto Norská trojice běžců na lyžích v cíli sprintu mužů na MS v Oberstdorfu, zleva Johannes Hösflot Klaebo, Erik Valnes a Haavard Solaas Taugböl.

Oberstdorf (Německo) - Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo jako první muž v historii obhájil titul mistra světa ve sprintu. Mezi ženami poprvé zvítězila Švédka Jonna Sundlingová. Čeští reprezentanti Tereza Beranová, Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller vypadli ve dvanáctistupňovém teplu v německém Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále. Slovinská skokanka na lyžích Ema Klinecová vyhrála závod na středním můstku. Karolína Indráčková na 25. místě vylepšila české maximum.

Šestadvacetiletá Sundlingová ukončila na trati dlouhé 1200 metrů klasicky kralování Maiken Caspersen Fallaové. Norská šampionka z minulých dvou šampionátů tentokrát dojela druhá, bronz získala Slovinka Anamarija Lampičová.

Muži jeli 1500 metrů a Klaebo vyhrál všechno - suverénně kvalifikaci, čtvrtfinále i finále, které se proměnilo v triumf Norů. Stříbro bral Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugböl. Rus Alexander Bolšunov skončil čtvrtý.

Novák, jenž byl v této sezoně Světového poháru dvakrát ve sprintu devátý, najížděl ve čtvrtfinále do cílové rovinky z šestého místa v kontaktu se soupeři, ale ve finiši na postup nedosáhl a byl pátý. Na stejné pozici skončil ve své rozjížďce Šeller, ale daleko za místy v semifinále. Novák v konečném pořadí obsadil 23. místo, Šeller byl o příčku horší.

Nadějně jel jednadvacetiletý Černý. Před druhým stoupáním dokonce vedl, ale zezadu se před něj tlačil v úzkém místě De Fabiani. Ital při manévru spadl a srazil na kolena i českého běžce. Černý tak dojel pátý a celkově byl jednadvacátý. "Výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

Ve čtvrtfinále s Beranovou se nezvykle komplikoval start a povedl se až na třetí pokus. Češka jela na chvostu a díky pádu Finky Mantintalové z čela rozjížďky i chybě Rusky Sorinové skončila čtvrtá, celkově pak dvacátá.

"Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám," uvedla Beranová.

Už v kvalifikaci skončila trochu nečekaně Kateřina Janatová a také Petra Hynčicová, Petra Nováková a Jan Pechoušek.

Nejlepším českým výsledkem ve sprintu na MS je pátá příčka Martina Koukala z Val di Fiemme 2003. Aleš Razým skončil v Liberci 2009 o příčku horší.

Sundlingová odjela finále stylem start - cíl. Zkušená Fallaová si pro pátou medaili ze sprintu na MS v řadě a zároveň první stříbro dojela s odstupem 2,32 vteřiny.

Lídr Světového poháru Bolšunov se snažil finále rozjet ve vysokém tempu, ale Norové se ho udrželi a rozhodli ve stoupání před finišem. V cílové rovince pak nedal favorizovaný čtyřiadvacetiletý Klaebo krajanům šanci.

Klinecová vyhrála na MS na středním můstku, Indráčková 25.

Slovinská skokanka na lyžích Ema Klinecová vyhrála v Oberstdorfu závod na středním můstku a poprvé se stala mistryní světa. Karolína Indráčková na 25. místě vylepšila české maximum.

Dvaadvacetiletá Klinecová zvítězila s náskokem 3,1 bodu před norskou obhájkyní titulu Maren Lundbyovou. O další dvě desetiny zpět byla třetí vítězka šedesáti závodů Světového poháru Japonka Sara Takanašiová.

Závodnice z Desné Indráčková skočila v prvním kole 85 metrů a figurovala na 24. místě. Ve druhém se zlepšila na 88,5 metru, ale měla nižší bodové hodnocení za styl. V součtu obou kol o příčku klesla, i tak vylepšila 27. místo Michaely Doleželové z premiérového závodu skokanek na MS v Liberci v roce 2009.

"Po horších tréninkových skocích jsem s výsledkem spokojená. Na to, jak na tomto můstku bojuju s nájezdovým postavením, tak mi závod vyšel nad mé očekávání," řekla Indráčková na webu svazu. "Kája v závodě předvedla zatím nejlepší skoky v Oberstdorfu. Nešlo jí to tady ideálně a z tohoto pohledu je pětadvacáté místo dobré. Zaslouží pochvalu," řekl trenér českého ženského týmu Antonín Hájek.

Další tři české reprezentantky Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová nepostoupily ve středu z kvalifikace.

Po prvním kole vedla díky nejdelšímu skoku dne 109 metrů Rakušanka Marita Kramerová, ale ve druhém ubrala 11 metrů a skončila pod stupni vítězů. Klinecová vyhrála díky skokům dlouhým 105 a 100,5 metru. Olympijská vítězka z Pchjongčchangu 2018 Lundbyová se ke stříbru odrazila ze čtvrtého místa v první kole a díky druhému pokusu s větrem do zad, který měřil 99,5 metru.

Ženy mají před sebou ještě soutěž družstev na středním můstku, závod smíšených týmů a premiérově na MS soutěž jednotlivkyň na velkém můstku.