Bez vedení zbývají dvě statutární města, nového primátora mají Teplice

foto Primátor Teplic Jiří Štábl (ANO), 2. listopadu 2022.

Praha - Bez nového vedení zůstávají po dnešku poslední dvě z 27 statutárních měst v ČR. Dohoda stále není v Praze a Hradci Králové. Naopak v Teplicích dnes zastupitelé zvolil primátorem Jiřího Štábla z vítězného ANO. Koalici ve městě uzavřelo ANO s ODS. Ustavující zasedání zastupitelstev se konala i ve třech okresních městech. Starostou Jindřichova Hradce se stal Michal Kozár (ANO), Hodonín povede Libor Střecha (Pro Hodonín) a Tachov Petr Vrána (Volím Tachov). Starostou Prahy 7 je Jan Čižinský (Praha 7 Sobě), rozhodli zastupitelé. Čižinský je starostou potřetí za sebou.

V Teplicích nemají poprvé od roku 1994 primátora nebo starostu občanští demokraté. V čele lázeňského města stál více než dvacet let Jaroslav Kubera, od roku 2018 Hynek Hanza. Právě Hanza bude v nadcházejícím období Štáblovým prvním náměstkem. Vyměnili si tak role, v předchozích letech byl Štábl náměstkem Hanzy. V zastupitelstvu o 27 členech má koalice ANO a ODS 17 hlasů.

V Hradci Králové dohoda o pětikoalici, v níž mají být koalice HDK a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, vázne na rozdělení gescí. Ve středu hnutí Rozvíjíme Hradec překvapivě vzneslo požadavek na gesci sportu. Ostatní strany to označily za zásah do již domluvené dohody o struktuře gescí a požadavek hnutí odmítly. Vytvoření pětikoalice hnutí Rozvíjíme Hradec ale dál podporuje.

Pražští zastupitelé přerušili čtvrteční ustavující zasedání do 24. listopadu. Volba primátora, jeho náměstků a radních byla v hlavním městě přeložena až na pokračující zasedání. Strany se dosud na nové koalici nedomluvily. Vítězné Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) opakuje, že chce radu na vládním půdorysu s Piráty a STAN. Hnutí ANO nabídlo Spolu toleranci menšinové rady, v 65členném zastupitelstvu mají těsnou většinu 33 hlasů. Spolu nabídku nepřijalo.

Naopak v Jindřichově Hradci dnes 15 z 27 zastupitelů hlasovalo pro to, aby se starostou stal Michal Kozár z hnutí ANO. Město povede koalice ANO, Nezávislí pro Hradec, ODS a SNK-ED. Místostarosty se stali Radim Staněk (ODS) a Bohumil Komínek (Nezávislí pro Hradec). Mezi priority nové koalice patří mimo jiné obnova a rekonstrukce městské infrastruktury nebo příprava a rozvoj nových lokalit pro rozvoj podnikání.

V Hodoníně zvolili dnes starostu jen pár hodin poté, co se vítězné hnutí Pro Hodonín domluvilo s ANO na vzniku koalice. Mají 18 mandátů ze 31. Pro Střechu pak hlasovalo 26 zastupitelů. Místostarosty jsou Ondřej Fialík (Pro Hodonín), který tuto funkci vykonával už v končícím volebním období, a Vojtěch Salajka (ANO).

V Tachově, čtvrtém největším městě Plzeňského kraje, uzavřelo hnutí Volím Tachov koalici s uskupením Za lepší Tachov, které je spojením ČSSD s nezávislými kandidáty. Dohromady mají 16 z 21 mandátů. Prvním místostarostou je lídr uskupení Za lepší Tachov Jan Straka (ČSSD), druhou místostarostkou je Vendula Machová z Volím Tachov.

Starostou Prahy 7 je opět Jan Čižinský, rozhodli zastupitelé

Starostou Prahy 7 je opět Jan Čižinský (Praha 7 Sobě), rozhodli dnes zastupitelé. Podpořilo jej 17 z 29 zastupitelů. Čižinský je starostou již potřetí za sebou. Ve volbách získalo jeho uskupení Praha 7 Sobě v sedmé městské části většinu 53 procent hlasů, v 29členném zastupitelstvu má 18 mandátů. Do zastupitelstva se dostali ještě Společně - ODS a TOP 09, ANO a Piráti. Praha 7 má více než 42.000 obyvatel.

"Máme od svých sousedů velmi silný mandát, abychom pokračovali v budování přívětivé, solidární, řádně spravované a atraktivní čtvrti, která je a zůstane pro všechny skvělým místem pro život. Zároveň si uvědomujeme, že je řada výzev, které je potřeba řešit," uvedl po zvolení Čižinský.

Vedení městské části podle jeho slov musí řešit společně se státem například stavbu železnice do Kladna a na letiště, rozvoj území Bubnů, dokončení lávky na Štvanici, stavbu bytového domu či nové školy.

Čižinský se stal starostou poprvé po volbách v roce 2014. Předtím do povědomí obyvatel Prahy 7 vstoupil jako organizátor referenda o kontroverzním plánu na stavbu nové budovy radnice této městské části za zhruba miliardu korun. Radnice odmítla referendum vyhlásit kvůli údajně špatně formulovaným otázkám. Celý spor tak došel až k Nejvyššímu správnímu soudu, který nakonec jeho konání posvětil. V závazném referendu souhlasili obyvatelé, aby byla investice do nové radnice omezena na 500 milionů korun.

Praha 7 Sobě má v 29členném zastupitelstvu 18 mandátů. Do zastupitelstva se dostaly také Společně - ODS a TOP 09 s pěti mandáty a na třetím místě ANO se čtyřmi zastupiteli. Piráti mají dva zastupitele. Voleb se v sedmé městské části zúčastnilo 45,05 procenta voličů.

Prahu 7 tvoří Holešovice, Bubny a části Bubenče a Libně. Úřad Prahy 7 slouží také jako obec s rozšířenou působností pro městskou část Troja, která má svou radnici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 17:00 8°C

Celá předpověď