Bez elektřiny zůstalo v Česku po vichřici večer 7500 míst

foto Silný vítr komplikoval 10. února 2020 v Jihočeském kraji železniční dopravu i dodávky elektřiny, hasiči od ranních hodin odstraňovali popadané stromy na mnoha místech. Na snímku pracovník energetické společnosti opravuje zpřetrhané vedení v Myšenci na Písecku.

Praha - Kvůli vichřici zůstávalo dnes večer v Česku bez elektřiny asi 7500 odběrných míst. K 19:00 bylo v síti firmy ČEZ přibližně 4800 míst bez proudu a v síti E.ON k 18:00 zhruba 2700 míst. Kalamitní stav vyhlášený energetickou firmou E.ON trval už pouze v části jižních Čech. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ČEZ Soni Holingerové a mluvčí firmy E.ON Boženy Herodesové. Obě firmy očekávají, že ještě během dnešního večera budou dodávky pro většinu odběratelů obnoveny. V pondělí byly dodávky proudu přerušeny i pro víc než 300.000 míst.

Dnes dopoledne bylo bez proudu přes 40.000 domácností a platil energetiky vyhlášený kalamitní stav v částech Plzeňského, Libereckého, Středočeského, Královéhradeckého, Jihomoravského a Jihočeského kraje a Vysočiny. Během dne počet míst bez elektřiny klesl postupně do večera na méně než pětinu a ČEZ i E.ON odvolaly téměř všude kalamitní stavy.

Pouze v distribuční síti E.ON ještě po 18:00 zůstával kalamitní stav na Českokrumlovsku. Právě na jihu Čech bylo večer kolem 2700 míst bez elektřiny. Jinak evidoval E.ON podle mluvčí firmy už jen desítky domácností bez proudu na jižní Moravě a jednu domácnost, chatu, na Vysočině.

V síti ČEZ bylo k 19:00 bez proudu zhruba 4800 odběratelů. Z toho nejvíce míst připadalo na Středočeský kraj, a to 2300, řekla ČTK mluvčí firmy Holingerová.

ČEZ i E.ON předpokládají, že se jim ještě během dnešního večera podaří obnovit dodávky proudu pro většinu zbývajících odběrných míst bez elektřiny. Holingerová ale uvedla, že večer a ve středu se ještě mohou objevit nové poruchy, třeba v chatových osadách nebo u jednotlivých domů. "Škody v současné době sčítáme, předběžný odhad škod na distribučním zařízení je 25 milionů korun," doplnila.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí a další vlna udeřila v pondělí odpoledne. Poryvy na řadě míst způsobily výpadky proudu a komplikovaly dopravu. Podle meteorologů dnes večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 29. září 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď