Berlín povolil i vývoz starších tanků Leopard 1 na Ukrajinu

foto Ilustrační foto - Tank Leopard 1 v německém Storkau 19. května 2000.

Berlín - Německo vedle moderních tanků Leopard 2 v jednom případě povolilo i vývoz tanků staršího modelu Leopard 1 na Ukrajinu. Podle agentury DPA to dnes řekl mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. O kolik tanků jde, ale neuvedl. Veřejnoprávní televize ARD mezitím zveřejnila průzkum veřejného mínění, podle něhož s dodávkami německých tanků Ruskem napadené zemi souhlasí většina obyvatel spolkové republiky.

Kancléř Olaf Scholz minulý týden oznámil, že Berlín pošle Ukrajině 14 tanků Leopard 2 a že vývoz leopardů povolí i spojencům. Dnes list Süddeutsche Zeitung napsal, že firmy Rheinmetall a Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft chtějí připravit desítky tanků Leopard 1 pro vývoz na Ukrajinu. Právě jich by se povolení mělo týkat.

Rozhodnutí Berlína už uvítal ukrajinský velvyslanec v Německu Oleksij Makejev, podle něhož je teď důležité, aby se stroje dostaly co nejdříve na frontu. Podle zástupců Rheinmetallu, který disponuje 88 tanky Leopard 1, se tak ale stane nejdříve začátkem příštího roku. Tanky totiž bude nutné kompletně rozebrat a zase složit. Příprava na válečné nasazení si vyžádá i další úpravy strojů.

Leopard 1 je první hlavní bitevní tank, který se v Německu po druhé světové válce začal vyrábět pro potřeby bundeswehru, a to od poloviny 60. let do poloviny 80. let minulého století. Německá armáda tank, kterého se vyrobilo celkem 4700 kusů, už zhruba 20 let nepoužívá.

Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného ARD postup Berlína při dodávkách leopardů hodnotí 39 procent dotázaných jako chybu, 52 procent ale nikoliv. Největší podporu vyjadřují voliči vládních Zelených s 86 procenty, nejmenší příznivci opoziční Alternativy pro Německo (AfD) se 14 procenty.

Celkovou podporu Ukrajinců zbraněmi považuje 44 procent Němců za přiměřenou, 15 procent za nedostatečnou a 35 procent za přehnanou. V zemích bývalého východního Německa má podporu za přehnanou 55 procent dotázaných.

Většina Němců - 58 procent - si přeje, aby se Ukrajina v dlouhodobém horizontu stala členem Evropské unie, 31 procent je proti. Vstup východoevropské země do NATO by považovalo za správný 51 procent dotázaných, 39 procent nikoliv.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď