Berbr po zatčení rezignoval na všechny posty ve fotbale

foto Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr (na archivním snímku z 8. května 2017).

Praha - Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr rezignoval po zatčení v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků zápasů na svůj post a na pozice ve výkonném výboru i šéfa plzeňského krajského fotbalového svazu. Odstoupení z funkcí podle asociace oznámil z vazby prostřednictvím advokáta. Martin Malík kvůli korupční aféře uvažoval o odstoupení z čela FAČR.

Výkonný výbor na dnešním mimořádném zasedání, které se kvůli koronavirovým omezením konalo prostřednictvím videokonference, odvolal čtyři z pěti členů komise rozhodčích v čele s předsedou Jozefem Chovancem. Zůstal pouze Tomáš Bárta, jenž byl nominován za Ligovou fotbalovou asociaci. Bude sestavena prozatímní nová komise.

Berbr oznámil rezignaci na všechny posty ve fotbale krátce poté, co skončilo mimořádné jednání výkonného výboru. Jeho odstoupení přijal předseda asociace Martin Malík. "K panu Berbrovi momentálně může pouze jeho právní zástupce. Rezignace byla doručena prostřednictvím jeho právního zástupce sem na sekretariát," uvedl na tiskové konferenci generální sekretář FAČR Jan Pauly.

"Několikrát jsem říkal, že mě děsí, co by se dělo v případě, že konec Romana Berbra ve fotbale přijde náhle a neočekávaně. Jen doufám, že se fotbal z této změny dokáže v pozitivním smyslu vzpamatovat," řekl Malík.

Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích. Kontroverzní funkcionář, který má podle médií coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí i na dění v celém českém fotbale, byl v neděli vzat do vazby. Do ní podle České televize putovali také sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý ligový hráč Michal Káník.

Podle médií je do kauzy zapojena řada rozhodčích, z nichž někteří působili či působí na listině pro profesionální soutěže. V textu obvinění v aféře figuruje i jméno šéfa sudích Chovance, který měl po setkání s Rogozem změnit delegaci na květnové utkání Vyšehradu s Líšní.

"Zvažovali jsme veškeré eventuality a možnosti, které se nabízejí. Domnívám se, že ve světle toho, co o kauze víme, že ta kauza zasahuje vysoký počet rozhodčích napříč několika soutěžemi, nemohla nastat jakákoliv jiná varianta (než odvolání komise). Hlasování výkonného výboru je tajné, ale stalo se tak velmi významnou většinou," řekl Malík.

"Bude sestavena nová komise. Půjde o prozatímní komisi, která bude fungovat po omezenou dobu tak, aby byl zajištěn chod ligových soutěží poté, co vláda ČR ukončí aktuální koronavirová opatření. Zároveň budeme s LFA hledat vyhovující systémová a dlouhodobá řešení," uvedl Malík v prohlášení, v němž oznámil sedm bodů, s nimiž před výbor předstoupil.

V jednom z nich výbor odvolal i všechny členy komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy, která má na starosti soutěže od ČFL níže. Všichni sudí z profesionálních i amatérských lig, kteří jsou v kauze zapleteni, budou vyřazeni z listin. Nové komise rozhodčích předloží nové listiny sudích. Z rozhodnutí výboru čeká všechny krajské svazy mimořádná kontrola financování, která bude zaměřena na plzeňský svaz, kde šéfoval Berbr.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování zápasů řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Malík byl proto pověřen, aby zajistil plošný dohled nad zápasy především prostřednictvím systému Sportradar, který monitoruje podezřelé sázky. Zároveň má iniciovat vznik specializovaného policejního útvaru. V posledním ze sedmi bodů je pak předseda FAČR pověřen, aby zajistil pokračování a další rozvoj náboru nových rozhodčích, který začal letos.

"Těchto sedm bodů je třeba vnímat pouze jako začátek dlouhé cesty, během které si český fotbal musí opětovně získat důvěru fanoušků, partnerů a široké veřejnosti. My všichni, kdo v českém fotbale nyní působíme, jsme dopustili tuto situaci. Pokud má český fotbal vyhrát, musíme se nyní semknout, konstruktivně spolu mluvit a přicházet s řešeními, která pomohou fotbal dostat z tohoto ofsajdu," uvedl Malík.

Ve výkonný výboru zůstává Berbrova partnerka a bývalá prvoligová rozhodčí Dagmar Damková. "Domnívám se, že nevěděla o celé řadě věcí. Samozřejmě je to spíš otázka na ni, ale na druhou stranu Dagmar Damková coby elitní členka komisí rozhodčích FIFA a UEFA tráví v běžné době obrovskou část roku, snad 70 procent, v zahraničí v rámci plnění povinností. A to je také věc, která k tomu přispěla," řekl Malík.

Malík kvůli korupční aféře uvažoval o odstoupení z čela FAČR

Předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík přiznal, že kvůli korupční aféře, která stála funkci místopředsedu asociace Romana Berbra a šéfa rozhodčích Jozefa Chovance, uvažoval i o vlastní rezignaci. Nakonec se ale rozhodl zůstat s odůvodněním, že v době nabírání vody do lodi není čas na politikaření.

"Musíme si získat zpět důvěru fanoušků i partnerů. Musíme zavést taková opatření, abychom předešli podobným situacím," řekl Malík na dnešní tiskové videokonferenci. "My všichni, co ve fotbale působíme, jsme dopustili tuto situaci. Ať už chybou nebo pohodlností, abychom si nepopálili prsty, nebo kvůli nedostatku vlastní síly," uvedl Malík.

"Jestli má český fotbal vyhrát, tak se musíme semknout, konstruktivně spolu mluvit a přicházet s řešeními. Teprve pak pojďme řešit sami sebe, teprve pak pojďme řešit politiku a naše vzájemné vztahy. Je lehké být po bitvě generál," přidal Malík.

Kvůli aféře sám uvažoval o rezignaci. "Byla to jedna z variant, kterou jsem se v posledních dnech zabýval, a bylo by zvláštní, kdyby to tak nebylo," uvedl Malík. "Na druhou stranu v tuto chvíli není prostor, abychom místo kroků, které jsou nutné k zastavení nabírání vody, začali politikařit a řešit, kdo si sedne na jakou židli," prohlásil.

"Vnímám to tak, že k této situaci, byť se vší pravděpodobností nebyla krátkodobá, došlo za mého volebního období. Domnívám se, že by svým způsobem bylo zbabělé říct: 'Odcházíme'. Měli bychom to být my, kdo podnikneme kroky k obnově důvěry v český fotbal a kdo se s tím popere," dodal.

Malík věří, že asociaci se už očistný proces částečně podařilo nastartovat například náborem nových rozhodčích, kterých se přihlásilo 1275. Má také v plánu se sejít s představiteli státu a jednat o vzniku speciálního policejního útvaru, který by se zabýval problematikou ovlivňování výsledků.

"Jsme připraveni po vzoru jiných členů UEFA, kde už podobné útvary fungují, poskytnout policii maximální míru součinnosti, a to nejen na republikové, ale přes FIFA a UEFA také na světové a evropské úrovni," uvedl Malík. "Byl jsem také pověřen, abych zajistil plošný dohled v oblasti matchfixingu prostřednictvím specializovaných profesionálních subjektů," dodal.

Podle některých zpráv by totiž za korupční aférou mohla stát i mezinárodní sázkařská mafie. "O napojení na sázkařský kartel směrem k této věci nemá fotbalová asociace jeden jediný podnět. A ani ze zahraničí jsme nebyli o něčem takovém informováni," řekl Malík.

Aféru už také řešil s představiteli UEFA. "Já osobně jsem hned v pátek v odpoledních hodinách osobně kontaktoval UEFA a informoval o dění v České republice. Samozřejmě jsme s UEFA v úzkém kontaktu i pokud jde o navrhovaná řešení," prohlásil Malík.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď