Benešová: Zeman nového předsedu NS vybral podle věku

foto Ilustrační foto - Nový předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy pózuje fotografovi po tiskové konferenci 21. května 2020 v Brně.

Praha - Prezident Miloš Zeman vybral za nového předsedu Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho i kvůli jeho nižšímu věku. V pořadu Partie na televizi Prima to dnes řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Angyalossymu je 56 let, místopředsedovi Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Robertu Fremrovi, kterého navrhovala ministryně a jehož podporovala i řada odborníků, je 62 let.

Výběr předsedy NS je v přímé kompetenci prezidenta. Benešová dnes řekla, že jí Zeman výběr zdůvodnil věkem kandidátů. "Problém je v tom, že kdyby tam dal některého ze starších, vytýkala by se mu minulost. Tenhle přišel v porevoluční době do justice," řekla ministryně o prezidentových argumentech.

Zopakovala, že sama považovala za nejlepšího kandidáta Fremra. "Někdo může mít jiný názor, prezident ho měl," řekla. Zeman podle ní uplatnil kritérium, které ona sama při výběru nepoužívala.

Benešová zdůraznila, že proti Angyalossymu nemá žádné výhrady. "Já četla jeho životopis, prošel všemi stupni soudnictví, určitě odborné předpoklady má. Žádná závadová činnost nebo nějaké podezření, že by někomu nadržoval, tam nikdy nebylo," řekla. Je připravena s novým předsedou NS spolupracovat, při jeho jmenování na Pražském hradě se dohodli na společné schůzce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď