Beneš: Zařazení jádra mezi čisté zdroje může v této podobě přinést ČR komplikace

foto Ilustrační foto - Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Praha - Návrh Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi zdroje šetrné ke klimatu může podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše přinést komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. ČR by měla podle něj zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný a aby jeho podmínky byly realizovatelné. Beneš to uvedl na twitteru.

Podle Hospodářské komory (HK) by vyjednané podmínky měly mimo jiné zaručit, že česká energetika v průběhu několika let neztratí konkurenceschopnost, řekl ČTK mluvčí HK Miroslav Diro. Svaz průmyslu a dopravy (SP) uvedl, že vydal k návrhu EK stanovisko, zaslal ho premiérovi Petru Fialovi (ODS) a zodpovědným ministrům. Ke vstřícnosti vůči jádru a zemnímu plynu je kritická nezisková organizace Centrum pro dopravu a energetiku (CDE)

"V oblasti jádra by přijetí návrhu znamenalo, že nový blok v Dukovanech by mohl být zároveň posledním novým jaderným zdrojem," napsal Beneš. Problémy by se podle něj týkaly velkých i malých modulárních jaderných zdrojů. "Investice do šedesátiletého provozu stávajících bloků v Dukovanech či v Temelíně po roce 2040 je taktéž v rozporu s navrženou taxonomií," uvedl.

Evropská komise dlouho očekávanou publikaci takzvané taxonomie, tedy systému podpory ekologických investic, několikrát odložila. Současný návrh komise podle Financial Times předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích 20 let a do zemního plynu deset let.

Plánovaný přechod teplárenství z uhlí na zemní plyn nebude podle Beneše kvůli návrhu možné realizovat a centrální zásobování teplem v ČR z velké části skončí, neboť dosažení podílu 30 procent spoluspalování vodíku od roku 2026 v nových plynových zdrojích není možné.

"Požadovat dlouhodobou energetickou soběstačnost, a přitom se spoléhat jen na obnovitelné zdroje je pro nás nesplnitelné," uvedl za HK Diro. ČR proto podle něj potřebuje zajistit mimo jiné plynulý přechod z uhlí na plyn a širší podporu jaderné energie. Při přípravách odklonu od uhlí je podle Dira nutné také umožnit ekonomickou obnovu regionům, které jsou na uhelném průmyslu závislé, tedy Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj.

Podle SP jsou podmínky pro zahrnutí jádra a plynu mezi čisté zdroje pro českou energetiku rizikové. Obě technologie jsou jako udržitelné klasifikovány pouze dočasně. SP se domnívá, že ČR bude muset urychleně zásadně aktualizovat nejen svou energetickou koncepci (ASEK), ale i vodíkovou strategii a záměr k obnovitelným zdrojům energie.

Návrh EK zkritizovala nezisková organizace CDE, která se zabývá vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí. “Podle Evropské komise se mělo rozhodování uskutečňovat na základě vědecké expertizy. Zařazení jádra a zemního plynu na seznam udržitelných investic značí spíše politický kompromis," sdělil za organizaci Šimon Batík. "Podpora jádra je dobrou zprávou pro akcionáře ČEZ, nikoliv pro české spotřebitele. Jaderná energie je totiž tou nejdražší možnou formou ze všech dostupných alternativ," dodal Batík.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď