Bělobrádek: BIS se daří odhalovat nebezpečí i nabírat lidi

foto Ilustrační foto - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vystoupil na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z iniciativy opozičních stran k vyslovení nedůvěry vládě 23. listopadu 2018 v Praze.

Praha - Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) probrala dnes s ředitelem kontrarozvědky Michalem Koudelkou výroční zprávu za loňský rok. Podle šéfa komise Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se zpravodajcům daří odhalovat nebezpečí, ale i přibírat nové lidi a technologicky růst. Mezi úspěchy služby Bělobrádek zmínil nedávno odtajněné odhalení a rozbití sítě, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB, a také odhalení zneužívání systému přidělování víz.

"Daří se naplňovat služební stavy, což s sebou nese větší náklad na platy a techniku," uvedl Bělobrádek s tím, že se dá mluvit o tisícovce pracovníků služby, která nyní pracuje i na stavbě nového datového centra. Hotovo má být do roku 2022, nyní je projekt ve fázi přípravy a zabezpečení technického zázemí. Sídlo BIS ve spolupráci s pražským magistrátem zvyšuje také svoji ochranu. To vše je součástí rozpočtových úvah, kterými se komise bude zřejmě zabývat na zasedání 7. listopadu.

Podle Bělobrádka patří BIS mezi nejdůvěryhodnější zpravodajské služby mezi spojenci, jako taková se může dostat ke špičkovým technologiím. Daří se jí také najímat nové důstojníky.

Ve výroční zprávě, kterou členové komise dostali v plném znění, jsou podle Bělobrádka shrnuty už medializované případy. Naposled před týdnem BIS informovala na konferenci ve Sněmovně, že spolu s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni odhalily a rozbily síť špionů, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Aktivity ruských a čínských zpravodajských služeb tam Koudelka označil za nejpodstatnější dlouhodobá rizika pro bezpečnost Česka.

Z krátkodobého hlediska je podle Koudelky největším rizikem islámský terorismus. I v tomto BIS podle Bělobrádka uspěla, když se jí podařilo militantního islamistu předat k trestnímu řízení. Jedná se zřejmě o případ pražského imáma Samera Shehadeha, kterého policie navrhla obžalovat z podpory terorismu. Dalším z úspěchů BIS pak bylo odhalení nepřátelských serverů na území státu, vypočítal Bělobrádek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 28. března 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď