Belgické pivo Leffe čelí výzvám k bojkotu kvůli pivovarům v Rusku

foto Čepování piva - ilustrační foto

Brusel - Jedna z nejznámějších značek belgického piva Leffe čelí výzvám k bojkotu kvůli tomu, že vedení zahájilo provoz v několika pobočkách v Rusku. Otevřeli je přitom několik měsíců po začátku invaze ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu, píše server Politico.

Pivo Leffe nově vaří v sedmi ruských pivovarech firma AB InBev Efes, společný podnik AB InBev a tureckého výrobce piva Anadolu Efes. Na začátku tohoto měsíce to na twitteru napsala Belgicko-lucemburská obchodní komora v Rusku. Oznámení, které přišlo dlouho poté, co řada západních firem pod velkým tlakem veřejnosti uzavřela své obchody a továrny v Rusku, vyvolalo silnou nevoli na internetu a výzvy k bojkotu.

"Případ piva Leffe hovoří jasně. V Belgii sílí kampaň za bojkot tohoto výrobku, jejími iniciátory jsou jeho nejvěrnější spotřebitelé," uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko.

Manželka bývalého ukrajinského prezidenta Kateryna Juščenková společnost AB InBev obvinila z "podpory genocidy". "Jak rádi Západoevropané poučují ostatní o korupci, přitom sami dávají přednost penězům před morálkou. Bojkotujte pivo #Leffe," napsala na twitteru.

Rozhodnutí společného podniku otevřít pivovary v Rusku způsobilo, že se mateřská společnost AB InBev musí vypořádat s marketingovou katastrofou. Firmy se dohodly na společném podniku v roce 2018, kdy měly obě stejný podíl. Pivovarnický gigant drží v Anadolu Efes 24procentní podíl, ale turecký partner má kontrolu nad každodenním řízením a provozem.

Na otázku, zda společnost nesouhlasí s rozhodnutím vařit Leffe v Rusku, mluvčí AB InBev ve čtvrtek uvedl, že pivovar aktivně usiluje o prodej svých podílů v podniku tureckému partnerovi a o pozastavení licence na prodej některých značek.

Firma se sídlem v belgické Lovani opustila ruský trh několik týdnů po začátku války na Ukrajině. V dubnu společnost oznámila, že prodá svůj 50procentní podíl v podniku s Anadolu Efes, a očekávala, že v důsledku toho přijde o 1,1 miliardy dolarů (27,1 miliardy korun). Přestože v dubnu uvedla, že vede "aktivní jednání" o koupi podílu společností Anadolu Efes, žádný prodej dosud oznámila.

Pivo, stejně jako jiné potravinářské výrobky, není cílem evropských sankcí proti Rusku, pokud není vyráběno ve spolupráci s lidmi nebo společnostmi, na které se sankce vztahují.

V Belgii zpráva vyvolala pobouření místních politiků, kteří tvrdí, že značka je stále ve vlastnictví pivovarnického gigantu, a proto zůstává zdrojem peněz.

"Vyvolává to etickou a morální otázku," řekl opoziční poslanec François Desquesnes. Krok podle něj bude mít "důsledky pro všechny účastníky hospodářského řetězce pivovarnictví v Belgii", což ohrozí pracovní místa. Povolení k výrobě belgického piva v zahraničí považuje za "podvod".

AB InBev není jedinou západní společností, která se snaží přerušit vazby na Rusko. Francouzský ropný gigant TotalEnergies se snaží distancovat od svého společného podniku Terneftegaz s ruskou firmou Novatek. (Odprodej podílu firma oznámila v pátek večer). Společnost Uber stále hledá kupce pro svůj podíl v podniku s ruskou technologickou společností Yandex.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď