Bavorsko vidí budoucnost v jaderné fúzi, Česko má zájem o spolupráci

foto Zleva český premiér Petr Fiala a předseda bavorské vlády Markus Söder, 9. května 2023, Řezno.

Řezno (Německo) - Bavorsko se chce více soustředit na výzkum jaderné fúze. Dnes to v bavorském Řezně po jednání bavorské vlády řekl její předseda Markus Söder, který v jaderné fúzi vidí energetickou budoucnost. Český premiér Petr Fiala, který se zasedání bavorského kabinetu zúčastnil, prohlásil, že Česká republika má zájem o spolupráci ve všech oblastech nukleárního výzkumu.

Německo v polovině dubna odstavilo své poslední tři jaderné elektrárny, což Söder za současné situace považuje za chybu. "Vypnout nyní jaderné elektrárny byla chyba," řekl. V posledních dnech hovořil o tom, že Bavorsko by mohlo v jaderné energetice pokračovat. Dnes ale zmínil, že budoucnost by mohla být v nukleární fúzi, po které nezůstává radioaktivní odpad.

"Plánujeme v Bavorsku výzkumnou strategii pro jadernou fúzi," řekl Söder. Uvedl také, že Bavorsko by rádo postavilo výzkumný fúzní reaktor. "My Evropané nesmíme v této oblasti zaspat," řekl s tím, že Američané se výzkumu velmi intenzivně a s úspěchy věnují.

"Jaderná energie je pro Česko nutnost," řekl Fiala. Dodal, že Česko přivítá jakoukoli nabídku na spolupráci při výzkumu nových nukleárních technologií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď