Basketbalistky vyhrály v Praze v generálce na ME nad Slovenskem 74:58

foto Ilustrační foto - České basketbalistky radují z vítězství.

Praha - České basketbalistky porazily v Praze v generálce na mistrovství Evropy Slovensko 74:58. V neveřejném přípravném utkání na Královce k tomu přispěla 16 body nejlepší střelkyně zápasu Renáta Březinová. Deset bodů si připsala Veronika Voráčková, která po zranění nastoupila ve finální přípravě poprvé.

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka vyhrály na Královce nad Slovenskem i ve čtvrtek (77:49) a vylepšily si celkem bilanci na čtyři vítězství ze šesti testů.

Křídelnice Voráčková se zařadila do sestavy poprvé po potížích s poraněným chodidlem. Stejně jako ve čtvrtek naopak chyběla Alena Hanušová, která má potíže s kotníkem.

Český tým opět začal dobře, vedl po dvou trojkách Březinové 11:4 a díky dobré obraně to po koši Gabriely Andělové bylo v závěru první čtvrtiny poprvé i o deset bodů. V útočně první čtvrtině nakonec padlo 55 bodů.

Slovenky odpověděly zónovou obranou včetně presinku po celém hřišti, na kterou domácí hráčky hledaly recept a dvanáctibodový náskok z úvodu druhé čtvrtiny se rychle smrskl na polovinu. V důležitých chvílích se ale prosadily Březinová s Kateřinou Elhotovou z dálky a Češky dál držely těsné vedení.

Klíčový pro vývoj zápasu byl závěr třetí čtvrtiny, kdy český tým unikl na rozdíl 12 bodů. V poslední čtvrtině se už na obou stranách hodně střídalo, Češky dokonce skoro šest minut nedaly koš ze hry, ale ani to nestačilo Slovenkám ke zdramatizování závěru.

Svitek o víkendu uzavře nominaci a ze současné čtrnáctky se s týmem v pondělí do Štrasburku nevydají dvě hráčky. První duel v základní skupině na šampionátu sehrají Češky ve čtvrtek proti Rusku, o den později nastoupí proti domácí Francii a v neděli proti Chorvatsku.

V přípravě sehrál Svitkův týmu už dva duely se Švédskem (50:62 a 79:61) a dva s Běloruskem (71:59 a 57:54).

ČR - Slovensko 74:58 (31:24, 44:36, 64:46)

Nejvíce bodů: Březinová 16, Voráčková 10, Kateřina Elhotová a Hamzová po 9 - Praženicová 13, Remenárová 11, Feketeová 8. Fauly: 18:19. Trestné hody: 8/7 - 18/12. Trojky: 9:6. Doskoky: 33:39.