Basketbalistky USK získaly v české lize rekordní 15. titul

foto Finále play off basketbalové ligy žen, 3. zápas: USK Praha - Hradec Králové 16. dubna 2021 v Praze. Vítězný tým USK, který ziskal titul.

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

Fotogalerie

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 218 utkání a přemožitelky nepoznal osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrál ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zatímco loni USK získal titul po zrušení konce sezony kvůli pandemii koronaviru jako vítěz základní části, tentokrát se radoval na palubovce. "A užily jsme si to o hodně víc než předešlé sezony. Nebavím se o té loňské, ale i předtím to byla vždycky taková povinnost a dohrávaly jsme to po Eurolize. Letos jsme ji opustily příliš brzy, takže jsme se koncentrovaly na českou ligu, a o to víc si to hráčky i realizační tým užívá," řekla Hejková.

Nejužitečnější hráčkou finálové série byla vyhlášena americká pivotka USK Brionna Jonesová. V posledním utkání ovládla střelecké statistiky s 22 body a přidala sedm doskoků.

Východočešky držely krok do 3. minuty, kdy srovnaly stav na 6:6, ale potom následovala čtrnáctibodová šňůra Pražanek. Tu načala kapitánka Kateřina Elhotová, který ji také zakončila dvěma trojkami. Celkem proměnila tři během 169 sekund a rozjela další trhák po snížení na 13:20.

"Přišlo mi, že jsme se do toho z těch zápasů s Hradcem nejvíce opřely. Motivace to ukončit v nejkratším čase byla veliká. Nechtěly jsme, abychom se tahaly o malý rozdíl, takže jsem ráda, že to dopadlo takhle. Podle výsledku by se mohlo zdát, že to byl nejlehčí zápas, ale nebyl. Každý s hradeckými holkami byl těžký, protože nevypustí žádnou minutu v zápase a furt se musíme strachovat o to, jestli se nám přibližujou, nebo ne," uvedla Elhotová.

Náskok USK narostl 55 sekund před koncem prvního poločasu už na rozdíl 28 bodů. Dvouciferný počet měly na kontě už v polovině utkání Jonesová (18), Elhotová (11) i Tereza Vyoralová (10).

Ve třetí čtvrtině se dvakrát díky Veronice Voráčkové a jednou díky Anastasiji Kovtunové dostaly Pražanky na rozdíl 30 bodů, nic platné mezitím ve snaze o korekci skóre nebyly hostujícím hráčkám trojky Kláry Marečkové a Simony Fišerové během 35 sekund.

Po porážkách o 32 a 33 bodů z prvních dvou duelech bylo brzy jasné, že nejenže bude i po třetím finále svítit na straně USK trojciferné skóre, ale bude to i nejvyšší výhra série.

"Jsou to smíšené pocity. Stříbrná medaile je pro nás samozřejmě nejvíc. Vidím ale jako trenér ve finále chyby, takže než to zpracuju, tak mi to v hlavě šrotuje. Je škoda, že radost z té medaile po skončení není tak obrovská, jak by asi měla být. Dneska to byl asi náš nejhorší výkon a dostaly jsme lekci, jak jsem ale čekala. Bylo to hodně v důrazu, nezvládaly jsme osobní souboje," prohlásila trenérka Hradce Romana Ptáčková.

Finále play off basketbalové ligy žen - 3. zápas:

ZVVZ USK Praha - Sokol Hradec Králové 105:66 (29:15, 58:33, 79:47)

Nejvíce bodů: Jonesová 22, Kateřina Elhotová a Vyoralová po 14 - Čuperková 19, Marečková 15, Klaudová 12. Fauly: 12:12. Trestné hody: 7/6 - 11/10. Trojky: 7:6. Doskoky: 48:35. Konečný stav série: 3:0.

Konečné pořadí ročníku 2020/21: 1. USK Praha, 2. Hradec Králové, 3. Žabiny Brno, 4. KP Brno, 5. Chomutov, 6. Trutnov, 7. Ostrava, 8. Slavia Praha, 9. Slovanka MB, 10. Strakonice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď