Bartoš se při předsednictví zaměří na soudržnost nebo umělou inteligenci

foto Ilustrační foto - Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na tiskové konferenci po schůzi vlády, 23. února 2022 v Praze.

Praha - Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) se během českého předsednictví v Radě EU chce zaměřit na politiku soudržnosti, regionální rozvoj, cestovní ruch a elektronizaci veřejných zakázek. V oblasti digitalizace chce dosáhnout dohody mezi členskými zeměmi ohledně Aktu o umělé inteligenci či u návrhu k jednotné evropské digitální identitě. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci.

"Veškerou činnost podřizujeme základnímu úkolu předsednictví, totiž zajištění kontinuity fungování a směřování EU," uvedl ministr. Podle něj není záměrem české vlády tlačit nějakou vlastní agendu ale hledat kompromisy a konsensus.

V oblasti soudržnosti, která má směřovat ke snižování rozdílů mezi jednotlivými regiony, se podle Bartoše povede debata o tom, kam budou směřovat evropské fondy, které tvoří zhruba třetinu rozpočtu EU. V cestovním ruchu chce resort pokročit v prosazování odolnosti, udržitelnosti a digitalizace odvětví. Jedním z témat budou platformy krátkodobého ubytování. Veřejné zakázky čeká na evropské úrovni elektronizace a revize zveřejňovací povinnosti.

V digitální agendě chce ministr vedle vymezení podmínek pro využití umělé inteligence nebo pokroku v zavádění jednotné evropské digitální identity a peněženky akcentovat otázky kybernetické bezpečnosti nebo poskytnutí telekomunikačních a informačních technologií Ukrajině.

Priority ministerstva pro místní rozvoj podpoří během předsednictví dvě desítky mezinárodních jednání, konferencí a workshopů. Mimo jiné se uskuteční ministerská konference spolupořádaná Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na téma kybernetické bezpečnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď