Banky zatím nereagují změnou úročení na pokles sazeb ČNB

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Tuzemské banky zatím nereagují na dnešní rozhodnutí České národní banky o snížení úrokových sazeb. Některé tvrdí, že snižování úročení není nyní kvůli vyšší rizikovosti na pořadu dne. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. Bankovní rada ČNB dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento.

"Snižování sazeb úvěrů nevidíme momentálně jako pravděpodobné. Důvodem je zvýšené riziko v budoucnu nesplácených úvěrů. Z důvodu nestandardní situace, ve které se nyní nacházíme, dostáváme tisíce žádostí o odklad splátek," řekla ČTK mluvčí Raiffeisenbamk Petra Kopecká. Navíc úrokové sazby u hypoték a spotřebitelských úvěrů se podle ní stanovují na základě dlouhodobých sazeb, což není tento případ.

"Mezi individuálními klienty klesl zájem o úvěry zhruba o 70 procent a naopak mnohonásobně roste zájem o odklad splácení úvěrů, nyní proto neplánujeme změnu úrokových sazeb," uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

ČSOB je ve stádiu analýz a vyhodnocování dopadů tohoto rozhodnutí ohledně dalšího snížení sazeb. "Na základě našich vyhodnocení pak zvolíme další strategii," upozornil mluvčí banky Patrik Madle.

Naposledy rada snížila sazby na mimořádném jednání 16. března, a to o půl procentního bodu. Cílem bylo zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď