Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank

foto Logo Silicon Valley Bank. Ilustrační foto. 

Washington - Americká banka First Citizens převezme od Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) veškeré vklady a úvěry zkrachovalé banky Silicon Valley Bank (SVB). Divize First–Citizens Bank & Trust dostane na aktiva v hodnotě 72 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč) slevu 16,5 miliardy dolarů, uvedla FDIC v tiskové zprávě s nedělním datem.

"FDIC odhaduje, že úpadek banky Silicon Valley Bank přijde jeho Fond pojištění vkladů (DIF) přibližně na 20 miliard dolarů. Přesné náklady budou stanoveny, až FDIC ukončí nucenou správu," uvedla FDIC. Ta v rámci transakce získala práva na akcie holdingové společnosti First Citizens BancShares v hodnotě až 500 milionů dolarů.

Sedmnáct bývalých poboček SVB se dnes otevírá jako banky First Citizens. Přibližně 90 miliard dolarů v cenných papírech a dalších aktivech SVB zůstane v nucené správě k rozprodeji.

Banka First Citizens má aktiva přibližně 109 miliard dolarů a celkové vklady 89,4 miliardy dolarů. SVB zkrachovala, když nebyla schopna čelit rychlému a masivnímu vybírání vkladů. Klienti banky si za několik hodin vybrali desítky miliard dolarů.

Společnost First Citizens v dnešní tiskové zprávě uvedla, že převzetí je koncipováno tak, aby se zachovala její solidní finanční pozice. Dodala, že bude pokračovat v obezřetné správě rizik, aby tak nadále za všech ekonomických podmínek chránila své klienty i akcionáře.

Akcie společnosti First Citizens po dohodě o převzetí vkladů a úvěrů SVB prudce posilují. Dohoda podle agentury Reuters podpořila také akcie dalších bank ve Spojených státech i v Evropě. "To, že First Citizen Bank, jedna z největších amerických bank pod rodinnou kontrolou, přišla na pomoc, přineslo úlevu," uvedla analytička Susannah Streeterová ze společnosti Hargreaves Lansdown. "V bankovním sektoru nastalo určité uklidnění, naděje na návrat výrazné stability však mohou mít pouze krátké trvání," dodala.

Analytik Redmond Wong z firmy Saxo Markets uvedl, že dohoda nevyřešila nynější hlavní problém amerického bankovního systému, kterým je podle něj odliv vkladů z menších bank do větších finančních ústavů. SVB byla na konci loňského roku podle aktivit šestnáctou největší bankou v USA, napsala agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď