Babišova vláda ustála ve Sněmovně pokus opozice o své svržení - videozáznam

foto Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastnil 23. listopadu 2018 v Praze mimořádné schůze Poslanecké sněmovny svolané z iniciativy opozičních stran k vyslovení nedůvěry vládě.

Praha - Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD ustála ve Sněmovně pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Po sedmihodinové debatě kabinet podle očekávání podpořili komunisté, koaliční sociální demokraté před hlasováním opustili sál. Šest opozičních stran chtělo vládu svrhnout kvůli posledním informacím v kauze Čapí hnízdo včetně údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym. Opoziční lídři po hlasování upozornili na to, že problémy kolem trestně stíhaného premiéra se dneškem nevyřešily. Babiš nevidí důvod pro změny ve vládě.

Fotogalerie

V tomto volebním období šlo o první hlasování dolní komory o vyslovení nedůvěry kabinetu. Konalo se necelých pět měsíců potom, co kabinet ANO a ČSSD získal díky podpoře KSČM ve Sněmovně důvěru.

Pro vyslovení nedůvěry se vyslovilo všech 92 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh získat nejméně 101 hlasů. Kabinet podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM, která vládu toleruje. Tři zákonodárci těchto uskupení byli omluveni. Všech 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo před hlasováním jednací sál, další dva byli omluveni.

Záznam videopřenosu ze schůze Sněmovny k hlasování o nedůvě vládě:

Opoziční lídři při jednání Sněmovny Babiše kritizovali, zatěžuje podle nich vládu i zemi. Premiér se mimo jiné opřel do novinářů a zopakoval, že odstoupit nehodlá. Kritikům vzkázal, ať se ho pokusí porazit ve volbách.

"Předseda vlády si udržel funkci, ale neudržel si důvěru většiny Poslanecké sněmovny," řekl po hlasování předseda ODS Petr Fiala. Vzhledem k odchodu ČSSD ze sálu si neumí představit, že by vláda mohla vydržet celé volební období, doplnil. Podle Fialy i dalších šéfů opozičních stran problém s trestním stíháním premiéra trvá a poškozuje Česko v zahraničí.

Předseda ČSSD Jan Hamáček zopakoval, že strana vládnímu projektu nadále věří, takže nemohla hlasovat proti němu. Odchodem ze sálu chtěli podle Hamáčka sociální demokraté vyjádřit to, že kabinet zatěžují problémy kolem Babiše. Očekává nicméně standardní pokračování vládní spolupráce.

Premiér postoj koaliční ČSSD chápe jako výsledek jejího vnitrostranického kompromisu. Dnešní hlasování o nedůvěře se podle něj konalo kvůli tomu, aby ho sněmovní opozice měla možnost urážet a ponižovat. Zopakoval, že zveřejnění rozhovoru s jeho synem byla kampaň namířená proti předsedovi vlády. Babiš nevidí důvod k tomu, aby se koaliční strany domlouvaly na změnách ve vládě. "Máme podepsanou koaliční smlouvu, nic se nezměnilo," doplnil.

Podnětem ke schůzi byla skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko právě kvůli případu, v němž oba čelí obvinění pro podezření z dotačního podvodu. Ministerský předseda to popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

V Praze se dnes sešla další demonstrace, jejíž účastníci požadovali demisi Babišovy vlády. Protestu pořádaného spolkem Milion chvilek se na Staroměstském náměstí zúčastnilo několik tisíc lidí. Za Babišovu demisi kvůli kauze Čapí hnízdo demonstrovaly tisíce lidí na Staroměstském náměstí už 17. listopadu v den výročí sametové revoluce.

Babiš: Lži o mém synovi měly od počátku za cíl pád vlády

Lži o zmizelém synovi předsedy vlády nebo o jeho nedobrovolném držení na Krymu měly od počátku za cíl pád vlády, prohlásil dnes premiér Andrej Babiš (ANO) v emotivním projevu v úvodu schůze Sněmovny, která má na programu hlasování o nedůvěře jeho kabinetu. Babiš zopakoval, že kvůli této "pseudoaféře" nikdy neodstoupí.

Video: Babiš: Lži o mém synovi měly od počátku za cíl pád vlády
23.11.2018, 11:30, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

"Na základě lživé a neetické reportáže nehodlám rezignovat," prohlásil Babiš. Dva novináři, kteří reportáž o jeho synovi natočili, podle něj lhali a ublížili jeho rodině. Babiš tvrdí, že ho novináři naháněli jako lovnou zvěř, zločince a jako člověka, který nechal unést svého syna.

Podnětem ke svolání schůze k vyslovení nedůvěry vládě byla skrytě natočená reportáž Seznam Zprávy s Andrejem Babišem mladším, který se svou matkou žije ve Švýcarsku. V ní obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym anektovaného Ruskem. Premiér řekl, že tyto výroky přičítá schizofrenii, kterou jeho syn trpí, a novináři jeho nemoc zneužili k útoku na něj. Server Seznam Zprávy si za reportáží stojí. Premiér i jeho syn jsou v kauze Čapího hnízda trestně stíháni.

Babiš dnes znovu označil za lež, že by chtěl, aby jeho syn kvůli případu Čapí hnízdo "zmizel", nebo že byl nedobrovolně držen na Krymu. "Lži měly od začátku jasný cíl. Pád vlády," řekl. "Pravda je na mé straně a já doufám, že už to chápe většina z vás," dodal.

"Dnes už všichni chápete, že můj syn byl na Krymu na výletě, kde navíc poznal svou přítelkyni. I to je pro někoho asi problém. Přítelkyni, se kterou je momentálně zasnoubený, a já jsem tomu strašně rád," poznamenal.

Za absurdní Babiš označil spekulace, že synova bývalá ošetřující lékařka Dita Protopopová nebo její manžel, Rus Petr Protopopov, který byl pečovatelem Babiše mladšího, by mohli být agenti. Protopopová by podle premiéra měla kvůli tlaku médií zvážit podání trestního oznámení, jako to udělal ve Švýcarsku advokát Babišovy bývalé manželky a jeho syna.

V projevu premiér také chválil vládu, může být podle něho jednou z nejúspěšnějších. "Před námi stojí strašně moc věcí, které potřebujeme udělat," uvedl ministerský předseda. Podotkl taky, že "nás čeká skvělá budoucnost". Opozice podle Babiše nemá nic jiného než program "antibabiš". Vláda je podle něj vystavena tlaku sil, které nejsou ochotny se smířit s výsledkem demokratických voleb. Ti, kteří prohráli volby, chtějí uvrhnout zemi do politické krize, která nemá řešení, uvedl.

Premiér vyzval své odpůrce, ať ho zkusí porazit ve svobodných demokratických volbách. "Jinak než na základě většiny v naší společnosti, našich občanů, se mě prostě nezbavíte," dodal.

K vyslovení nedůvěry je potřeba ve Sněmovně nejméně 101 hlasů. Opozice však dala dohromady jen 92 poslanců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 17. října 2019

Očekáváme v 23:00 11°C

Celá předpověď