Babiš považuje za důležité zlepšit obchodní vztahy mezi EU a USA

foto Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří 2. listopadu 2020 v Praze na tiskové konferenci po zasedání tripartity.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za důležité zlepšit obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, vidí také velký prostor ve vědecké spolupráci. Česko je podle předsedy vlády připraveno spolupracovat s USA a Kanadou na vývoji a provozu nových ekologicky čistých technologií. Babiš to uvedl v příspěvku na dnešní on-line konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy, pořádané Institutem pro politiku a společnost. Stejně jako místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová věří, že se USA s novou administrativou prezidenta Joea Bidena vrátí k plnění pařížské dohody o klimatu.

"Důležitým tématem pro celou Evropu a Evropskou unii je naléhavá potřeba zlepšit naše obchodní vztahy. Měli bychom se rozloučit s hrozbami obchodních válek a tvrdě pracovat na liberalizaci vzájemných obchodních vztahů," uvedl premiér. Zmínil také možnost spolupráce na ekologických technologiích, zároveň ale zopakoval svůj postoj, že při plnění ambiciózních cílů ohledně snížení emisí skleníkových plynů by měl být brán ohled konkurenceschopnost průmyslových odvětví.

Podle Babiše je důležitá vědecká spolupráce mezi ČR, EU i USA nejen kvůli výzvám souvisejícím s aktuální koronavirovou epidemií. Ocenil, že Česku pomůžou v boji s koronavirem lékaři a zdravotníci z texaské a nebraské národní gardy. Zdravotníci budou nasazeni v olomoucké vojenské nemocnici. Podle dřívějších informací budou radit českým lékařům a konzultovat s nimi otázky kolem koronaviru. Budou se moct také spojit s americkými specializovanými pracovišti.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Jourová očekává, že s nově zvoleným americkým prezidentem bude Evropská unie spolupracovat na obnově a posílení partnerství. Také ona doufá, že se USA znovu připojí k pařížské dohodě, což Biden už dříve avizoval. Mezi kontinenty je podle ní důležitá i spolupráce v boji proti terorismu, například skrze sdílení dat a elektronickou evidenci. Další oblasti kooperace vidí v digitalizaci, technologiích a umělé inteligenci.

"Přestože naše partnerství bylo trochu otřeseno, věřím, že se budeme moci zdravě spoléhat na naše partnerství. Budeme muset ho přehodnotit a začít pracovat na nových strategiích," doplnila Jourová.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová také považuje za důležité zvýšit obchodní spolupráci. Podle ní s novou administrativou v USA přichází úleva pro Evropu, že po čtyřech problematických letech bude ve Spojených státech stabilnější partner.

Ekonom Jan Švejnar považuje důležité, zaměřit se na kooperaci v digitalizaci. "Moje rada pro Evropu: Neopakujme 90. léta, kdy Evropa váhala s nástupem do oblasti digitalizace a pokulhávala za tím, co se odehrávalo v USA a Číně. Pokračujme v investicích do moderních technologií a znovu nastavme transatlatnické partnerství, protože se vzájemně doplňujeme," poznamenal.

Petříček: USA by s novým vedením mohly být otevřenější k diskusi

Spojené státy možná budou s novou administrativou prezidenta Joea Bidena otevřenější k diskusi nejen o obchodu. Budou také zvažovat opětovné připojení k pařížské dohodě o klimatu, nedá se ale očekávat obrat politiky USA o 180 stupňů. V diskusi na on-line konferenci to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Za nutnou považuje reformu Světové obchodní organizace (WTO), jež se podle něj stává méně efektivní.

"Myslím, že můžeme očekávat, že nová administrativa změní styl zahraniční politiky Spojených států. Možná budou otevřenější k diskusi," uvedl ministr. "Očekávám, že Bidenova administrativa bude zvažovat opětovné připojení k pařížské dohodě o klimatu, aby splnil své sliby v kampani," dodal.

Nelze ale podle Petříčka očekávat naprostý obrat americké politiky. "Když se podíváme na klíčové politické otázky, například Čínu, tak už jsme viděli v průběhu kampaně, že jak demokraté, tak republikáni sdílejí názor, že Spojené státy potřebují řešit problémy, které Čína přináší a představuje," poznamenal.

Biden by podle něj chtěl zorganizovat summit se světovými demokraciemi. "Věříme, že to bude inkluzivní proces, který by mohl posílit roli demokratických států v OSN a v dalších agenturách a globálních iniciativách," uvedl Petříček. "Uvidíme, zda se můžeme nějakým způsobem posunout, co se týče obchodních otázek. Obě strany nyní mají novou příležitost urovnat některé problémy, které se v minulých několika letech objevily," dodal.

Základní otázkou podle Petříčka je, zda lze najít společnou řeč o reformě WTO. "Stává se méně efektivní jako poskytovatel platformy pro mezinárodní obchod, jako poskytovatel právního rámce," uvedl. Očekává, že Bidenova administrativa bude otevřenější diskusi o volném obchodu s Evropskou unií.

Havlíček: Od Bidena se očekává změna komunikace s Evropou 

Od nového amerického prezidenta Joea Bidena se očekává, že změní tón komunikace s Evropou v obchodních vztazích i v bezpečnosti. V příspěvku na konferenci to uvedl vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

"V okamžiku, kdy Joe Biden jako zvolený prezident oslovil národ, se vyjádřil k otázce sjednocení. Chce spojit celou zemi bez ohledu na stranictví. Myslím, že je to velmi pozitivní vzkaz pro všechny z nás. Podobně se od nového prezidenta očekává, že změní tón komunikace s Evropou, a to co se týče jak obchodních vztahů, tak bezpečnosti," poznamenal Havlíček.

USA i Evropská unie podle něj mohou spolupracovat na bázi strategického partnerství i v budování sítí páté generace, v jaderné energetice, umělé inteligenci nebo kybernetické bezpečnosti. Podobně jako premiér Andrej Babiš (ANO) se vyjádřil pro obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Havlíček také uvedl, že mnoho amerických firem má významnou stopu v České republice, míra se zvyšuje ve vědě a výzkumu. USA také pro Česko představují nejdůležitějšího exportního partnera mimo zemí Evropské unii i co se týče zboží s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou letecké motory nebo mikroskopy, dodal vicepremiér.

Spojené státy jsou pro ČR 11. největším exportním trhem. Loni český vývoz do USA činil více než 106 miliard korun. Na tamním trhu je poptávka především po českých motorech, čerpadlech a mikroskopech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď