Babiš potvrdil, že jeho syn byl na Krymu, nešlo ale o únos

foto Premiér Andrej Babiš komentoval 14. listopadu 2018 v Praze na tiskové konferenci po setkání s americkým ministrem energetiky Rickem Perrym také případ údajného nedobrovolného držení svého syna Andreje Babiše mladšího na Krymu kvůli kauze Čapí hnízdo.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes při vyjádření pro novináře potvrdil, že jeho syn Andrej byl v minulosti na Krymu a Ukrajině. Pobyt podle něj byl legální a v žádném případě nešlo o únos, jak jeho syn řekl v reportáži serveru Seznam Zprávy. Předseda vlády uvedl, že pro to má dostatek dokumentace. Kritizoval v té souvislosti novináře, kteří rozhovor s jeho synem zveřejnili. Hovořil o hyenismu na osobě trpící schizofrenií a o tom, že kauza je záměrně načasovaná. Kvůli kauze je připraven navštívit sněmovní klub ČSSD, na který ho pozval šéf sociální demokracie Jan Hamáček.

Babiš prohlásil, že reportáž byla pečlivě načasovaná a zorganizovaná, protože jeho syna žurnalisté navštívili už v polovině října. "Dnes máme 14. listopadu," uvedl. Pořad byl podle něj záměrně vysílán před státním svátkem 17. listopadu, aby se mohly demonstrace proti premiérovi spojit s oslavami, a zároveň v době, kdy byl na zahraniční cestě v Palermu. "To není Sarajevo, to je puč Palermo," řekl Babiš.

Video: Babiš potvrdil, že jeho syn byl na Krymu, nešlo ale o únos
14.11.2018, 16:00, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Premiér uvedl, že jeho syn byl hospitalizován v červenci roku 2015 poté, co ho našla policie na dálnici D1. "Vykládal neskutečné věci a na základě toho ho odvezli na psychiatrickou léčebnu do Havlíčkova Brodu. Já následně poprosil o převoz do Národního ústavu duševního zdraví," uvedl. Tam se podle premiéra jeho syn seznámil s lékařkou Ditou Protopopovou. Její manžel podle vyjádření Babiše mladšího ho unesl na Krym. Babiš řekl, že jeho syn byl na Krymu, ale především na Ukrajině. Dodal, že legálně.

Předseda vlády vyslovil domněnku, že načasování kauzy bylo předem připravené, dopředu podle něj byli informováni i opoziční politici. "Pokud někdo přijde neohlášen do bytu a zneužije člověka, který má schizofrenii, tak k tomu nemám slov," uvedl. Podivoval se v souvislosti se skrytou kamerou i nad výbavou novinářů, která podle něj naznačuje, že by za ní mohli stát bývalí či současní zaměstnanci rozvědky.

Babiš se pozastavil nad tím, odkud novináři získali informace o bydlišti jeho syna. "Nevím, jestli si uvědomujete, že kauza Čapí hnízdo je živý spis," řekl a naznačil, že z něj informace unikají.

Babiš se chce více k případu vyjádřit "v jedné televizi" v neděli večer.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 20. května 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď