Babiš označil za nesmysl, že mu má zákon o majitelích pomáhat

foto Ilustrační foto - Předseda vlády Andrej Babiš (na snímku z 28. května 2020).

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil za nesmysl tvrzení, že mu zákon o evidenci skutečných majitelů, který v pondělí schválila vláda, má pomoci ve sporu o střet zájmů. Kritici upozorňují na to, že díky předpisu by nebyl považován za majitele koncernu Agrofert, ale jen za vlastníka svěřenských fondů, do kterých ho vložil. Babiš na tiskové konferenci k představení dotačního programu COVID-Sport odmítl podezření, že mu ostatní ministři "šli na ruku". Očekává, že kolem zákona bude v Parlamentu plamenná diskuse, ale sám k věci nemá co říct.

Kabinet předpis schválil hlasy ministrů za ANO, zástupci koaliční ČSSD se zdrželi. Babiš dnes odmítl, že mu má předpis pomoci. "Je to nesmysl. Myslím, že právníci to dostatečně vysvětlili. A podsouvat tady, že naši ministři mi jdou s něčím na ruku, to já zásadně odmítám. Myslím, že to bylo vysvětleno," uvedl.

Premiér řekl, že sám zákonu ani nerozumí. "Chápu, že opozice má stále jen antibabiše, to je jejich problém. Určitě to bude plamenná diskuse, ale já k tomu nemám co říct. Jen se divím, že stále někdo pokračuje jen v programu proti Babišovi a nic jiného neumí," řekl. Předpis kritizovaly opoziční strany, které chystají pozměňovací návrhy, ale i Transparency International či Rekonstrukce státu.

Piráti dnes upozornili, že předpis neposoudil ani vládní odbor, který běžně zkoumá soulad české a unijní úpravy. Podporují změnu předpisu. "Věřím, že sociální demokracie, ale i třeba SPD, která minimálně v rétorické rovině bojuje proti netransparentnosti a zneužívání peněz, tuto iniciativu podpoří. Pokud by tam ta výjimka stále byla, tak že sněmovní strany vládu přehlasují," řekl novinářům předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury čiší z návrhu účelovost na hony. "Najdeme shodu mezi opozičními stranami, abychom z toho tu výhodu, která je tam jenom kvůli premiérovi, odstranili," řekl novinářům. Věří, že ve Sněmovně naleznou oponenti návrhu společnou řeč při přípravě pozměňovacích návrhů. Chystá se oslovit i koaliční partnery ANO, sociální demokraty a další strany.

Babiš uvedl, že mu nezáleží na tom, jak předpis ve Sněmovně dopadne. "Je to evropská směrnice, není to můj zákon. A je mi jedno, jestli projde, nebo neprojde. Nepochybuji, že to bude zase debata o Babišovi, ale odmítám, že to bude v můj prospěch. Je to lež," dodal.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v pondělí odmítla, že by resort psal zákony tak, aby vyhověl jednotlivcům. "Je to výhradně odborný právní úsudek, vznikl na ministerstvu spravedlnosti a stojíme si za tím. Pokud by i toto zpřesnění Parlament vypustil, tak to vychází nastejno a výsledek bude tentýž," uvedla ke kritizovanému ustanovení.

Babiš nařčení ze střetu zájmů označuje za politickou záležitost. Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš ve střetu zájmů je. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

KSČM vadí v zákonu o majitelích zmínka o svěřenských fondech

Komunisté, kteří podporují menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, umožní projednat kontroverzní zákon o majitelích ve Sněmovně, chtějí ale aby z návrhu vypadla diskutovaná zmínka o svěřenských fondech. Zákon o evidenci skutečných majitelů, který v pondělí schválila vláda, má podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče zachovat princip rovnosti, výjimka týkající se svěřenských fondů proto KSČM vadí. V případě, že by ve Sněmovně nedoznala předloha změn, zřejmě by ji komunisté nepodpořili, uvedl Grospič na tiskové konferenci.

Poslanecký klub hnutí SPD zatím žádné stanovisko k návrhu nepřijal. Předseda hnutí Tomio Okamura ale dnes novinářům řekl, že SPD nebude podporovat žádné ustanovení, které by vedlo k netransparentnímu udělování veřejných zakázek. Podle Okamury musí být jasné, kdo je skutečným majitelem společností, které dostávají od státu peníze.

Kritici předlohy tvrdí, že zákon má premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pomoct ve sporu o střet zájmů. Na vládě pro něj nehlasovali koaliční partneři hnutí ANO - sociální demokraté. Kritici upozorňují na to, že díky předpisu by nebyl Babiš považován za majitele koncernu Agrofert, ale jen za vlastníka svěřenských fondů, do kterých ho vložil. Babiš dnes podezření, že mu ostatní ministři "šli na ruku", odmítl. Očekává, že kolem zákona bude v Parlamentu plamenná diskuse, ale sám k věci nemá co říct.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 7:00 16°C

Celá předpověď