Babiš opět předložil návrh na zmrazení platů politiků na pět let

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš.

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) opět předložil návrh na zmrazení platů vrcholných politiků na pět let. Stejnou novelu dosluhující vlády ANO a ČSSD zamítl koncem října Senát. Ve Sněmovně leží od poloviny listopadu také předloha poslanců hnutí SPD, podle níž by platy poslanců, senátorů, členů vlády a prezidenta zůstaly na nynější úrovni v následujících čtyřech letech.

"Nárůst platů představitelů státní moci, který od roku 2022 přinese zákonnou úpravou daný automatický valorizační mechanismus, nelze považovat za přijatelný," stojí ve zdůvodnění Babišova návrhu, který poslanci obdrželi dnes. Za současné zákonné situace se platy ústavních činitelů zvýší od ledna zhruba o šest procent.

Původní vládní novelu na zmrazení platů vrcholných politiků schválila dolní komora krátce před sněmovními volbami. Končící ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tehdy návrh hájila mimořádnou situací, kdy se ekonomika jen pomalu vzpamatovává z ochromení při koronavirové krizi. Poukazovala na to, že platy ve veřejné sféře mají vzrůst příští rok vesměs o 1400 korun a ústavním činitelům by v průměru stouply o zhruba 11.000 korun.

Senát novelu zamítl hlasy 57 ze 68 přítomných členů. Novelu senátoři označovali za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Nová povolební Sněmovna už nemůže senátní veto přehlasovat, předloha tedy takzvaně spadla pod stůl.

Babiš i poslanci SPD chtějí, aby jejich novely schválila dolní komora zrychleně už v úvodním kole. Do programu schůze se ale mohou dostat nejdříve měsíc od jejich předložení. V této lhůtě k nim může dát stanovisko vláda.

Plat řadového poslance a senátora za současného zákonného stavu vzroste od ledna podle předběžných údajů o průměrné mzdě o 5500 korun na 96.300 korun měsíčně. Prezident bude brát 321.000 korun a ministři 183.700 korun měsíčně, stejně jako místopředsedové parlamentních komor. Jde o zvýšení o 18.300 korun a 10.500 korun. Premiér a předsedové obou parlamentních komor si měsíčně přijdou na 258.600 korun, zvýšení proti letošku bude představovat 14.800 korun. Předsedové parlamentních výborů, komisí a delegací si polepší o 7800 korun na 135.600 korun. Společně s platy politikům vzrostou i měsíční náhrady.

Platy ústavních činitelů se podle platného zákona budou od příštího roku odvíjet od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství. Dosud obecně závisely na platech v nepodnikatelské sféře. Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5.

Babišova novela předpokládala, že platová základna pro vrcholné politiky i pro některé další státní představitele kromě soudců zůstane na letošní úrovni i pro léta 2022 až 2026. Celkovou úsporu odhadl končící premiér na 727 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď