Babiš: Očkovací centra bez objednání otevřeme ve všech krajských městech

foto V obchodním centru Nový Smíchov se 19. července 2021 otevřelo další místo pro očkování proti koronaviru bez předchozí registrace.

Praha - Očkovací centra proti covidu, kde se očkuje bez objednání, by měla vzniknout ve všech krajských městech. Ve středu se otevřou v nákupních centrech v Ostravě a Brně, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jedná také o Liberci a Ústí nad Labem. Zájem má také Hradec Králové, řekl při dnešním otevření očkovacího místa v obchodním centru Nový Smíchov v Praze ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Dnes otevřené očkovací místo je třetím takovým, do kterého míří lidé bez předchozí registrace. První dvě začala fungovat minulý týden v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží v Praze. Na otevření dnes čekala asi desítka lidí, zhruba hodinu po otevření už nestál ve frontě před očkovacím místem nikdo. V centru na Chodově minulý týden lidé podle Babiše čekali i tři hodiny, pracovníci se je pak snažili přeregistrovat do očkovacího místa v O2 universum.

"Dneska ráno na radě pro zdravotní rizika jsme o tom diskutovali, že bychom měli otevřít postupně ve všech krajských městech," řekl Babiš. Připravují se projekty v Ústí nad Labem a Liberci, podle ministra zdravotnictví o otevření podobného místa projevil zájem i Hradec Králové. Provoz míst by měly zajišťovat místní nemocnice.

V centru na Smíchově bude otevřeno denně od 09:00 do 20:00, provoz má na starosti Fakultní nemocnice Motol. Očkuje se tam dvoudávkovou vakcínou Moderna. Do dnešních 16:00 zdravotníci v centru naočkovali 150 lidí, napsala ČTK mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Denní kapacita je asi 300 lidí.

Z průzkumu mezi lidmi, kteří se nechali očkovat v centrech bez objednání, podle Vojtěcha vyplývá, že asi pětina lidí šla jen náhodou kolem a při té příležitosti se nechala očkovat. Podle Babiše se také část lidí nechtěla z nějakého důvodu registrovat nebo to považovala za složité.

Babiš: Nejmenší proočkovanost u lidí nad 60 let je v příhraničních regionech

Nejméně očkovaných proti covidu-19 ve věkové kategorii nad 60 let je v některých příhraničních regionech v Moravskoslezském, Zlínském a Plzeňském kraji. Vyplývá to z údajů, které projednala Rada vlády pro zdravotní rizika, řekl novinářům Babiš při otevření očkovacího centra bez objednání na pražském Smíchově. Kraje by podle premiéra do těchto obcí mohly poslat mobilní očkovací týmy nebo organizovat svoz lidí na očkování do větších měst.

Moravskoslezský a Zlínský kraj poukázaly na to, že z některých jejich oblastí je to do očkovacích center velmi daleko. Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Plzni Michala Bartoše může nižší proočkovanost v příhraničí souviset i s tím, že u hranic žije hodně pendlerů, kteří se nechali očkovat v Německu, a do českých statistik očkovaných se tak nepromítli. Možné řešení všechny tři kraje vidí podobně jako Babiš v mobilních očkovacích týmech.

Integrovaný centrální řídicí tým dnes radě vlády prezentoval mapu, z níž vyplývá, kde je nejmenší proočkovanost lidí nad 60 let. Podle Babiše jsou to asi stovky obcí především v příhraničí hlavně zmíněných tří krajů. I premiér zmínil možné logistické důvody, protože lidé to mají do větších měst daleko. Data dostanou krajští koordinátoři očkování a Asociace krajů.

"Dneska už bojujeme za každé procento nově naočkovaných, už to není otázka stovek tisíc nově naočkovaných denně, ale musíme jít do většího detailu, do menších regionů," řekl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Možností jsou podle něj například mobilní očkovací týmy. Čtyři nyní vznikly v Ústeckém kraji a zaměří se i na očkování ve vyloučených lokalitách. Možný je i organizovaný svoz lidí do očkovacích center větších měst.

Důvodem nižší proočkovanosti v příhraničí je odlehlost obcí a velká vzdálenost do očkovacích míst, uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO). "Lidé to prostě mají za očkováním daleko, možná také mnozí nejsou tak zdatní v používání moderních technologií, přes které je nutné se k očkování registrovat. Budeme se snažit ve spolupráci s místními starosty očkovat mobilními očkovacími týmy," dodal.

Zlínský krajský koordinátor očkování Jiří Lučan už dřív řekl, že v 15 obcích je proočkovanost nižší než 40 procent. "V odlehlejších oblastech našeho kraje může být cestování do očkovacích center komplikované. Mezi možnými variantami, jak těmto obyvatelům očkování usnadnit, je očkování mobilními týmy nebo praktickými lékaři," doplnil.

V Plzeňském kraji má ukončené očkování přes 220.000 lidí, přibližně 38 procent obyvatel kraje. Připomínku ředitele krajských hygieniků k očkování pendlerů potvrdila předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Pendlerů očkovaných v Německu jsou podle ní tisíce. Vakcínu dostali v Německu čeští pendleři, kteří pracují ve zdravotnictví a v sociálních službách. Očkování svým zaměstnancům včetně českých pendlerů podle ní nabízejí také některé výrobní podniky.

Zvýšit počet naočkovaných obyvatel se rozhodl Plzeňský kraj, ode dneška vyjíždějí po kraji mobilní očkovací týmy, které budou očkovat lidi ve vybraných odlehlejších obcích. V případě zájmu mohou zajet i do podniků. Dva poslední červencové pátky navíc osm očkovacích míst v kraji umožní nechat se očkovat první dávkou vakcíny bez předchozí registrace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď