Babiš: Nápor na operátory byl jako na Silvestra

foto Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil 15. ledna 2021 centrum Alzheimer Home v Praze. V bílém plášti je předseda správní rady ústavu Boris Šťastný.

Praha - Po spuštění on-line systému pro registraci k očkování proti covidu-19 dnes ráno museli operátoři posílat stejné množství SMS zpráv jako na Silvestra, řekl na tiskové konferenci po návštěvě pražské Nemocnice Na Františku premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že systém sice na chvíli vypadl, ale funguje. Večer se podle něho první den provozu vyhodnotí. Podle operátorů je vláda o zasílání zpráv předem vůbec neinformovala. Vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla pro rádio Impuls řekl, že žádná aplikace systému nespadla.

Systém pro registraci lidí starších 80 let se spustil dnes v 08:00. Vykazoval například problémy se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které chodily se zpožděním. Volné termíny pro očkování proti covidu byly po hodině obsazeny. Fungování a podobu systému kritizovala opozice.

Babiš odmítl kritiku, systém podle něj funguje. "Systém nezkolaboval, jak někteří tvrdili, ale byl přetížen," řekl. Problémy s rozesíláním SMS zpráv jsou podle něj věcí operátorů. Ti nicméně uvedli, že s nimi stát tuto otázku vůbec neprobíral. "Jestli někdo mluvil s operátory nebo ne, na to já neumím odpovědět," řekl Babiš. Dodal, že on osobně to neřešil. Hlavní nápor na registrační systém podle něj bude dnes a dále se situace zklidní.

"Je to velký nápor, a pokud operátoři nestíhají posílat esemesky a říkají, že to je jako na Silvestra, tak je třeba si uvědomit tu situaci," řekl Babiš. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes uvedl, že zatím odešlo 300.000 textových zpráv s potřebnými PIN kódy. Podle statistik operátorů lidé v poslední den loňského roku odeslali téměř 26 milionů SMS zpráv.

Šéf Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund uvedl, že operátoři se dozvěděli o požadavku státu na ověřovací textové zprávy při registraci až po spuštění systému a rychlost odesílání je taková, jakou si stát objednal. Dzurilla pro Impuls řekl, že neví, jestli se na jednáních s operátory zmiňovaly textové zprávy. "Na druhou stranu byly informace o tom, že se bude posílat PIN," podotkl. Kódy se podle něj po ranním zpožďování už posílají během jednotek vteřin.

"Ani jedna aplikace nespadla, ranní nápor jsme ustáli," řekl také Dzurilla. Chybovou hlášku podle něj systém zobrazoval namísto informace o naplněných kapacitách pro očkování. K fungování telefonní linky 1221, která měla s registrací pomáhat, vládní zmocněnec uvedl, že ji s operátory detailně probírali. "Volala spousta lidí najednou. Budeme volat zpátky těm, kteří se nedovolali. My jsme ani nemohli postavit 10.000 operátorů, když na linku zavolá 10.000 lidí najednou," řekl k ranní nedostupnosti linky.

Premiér dodal, že termín očkování má v aplikaci rezervováno 3000 lidí. Další rezervace termínů budou následovat s tím, jak budou do Česka přicházet další dávky vakcín. Stát má nyní podle premiéra objednáno 12 milionů dávek.

Fakt, že termín si mohlo zarezervovat jen 3000 lidí, je podle premiéra dán tím, že většina dávek vakcín je stále určena k očkování v nemocnicích a domovech pro seniory, tedy mimo rezervační systém.

Registrační systém dnes po jeho spuštění kritizovali zástupci opozičních stran, podle kterých nefunguje správně a je komplikovaný. Blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09 navrhuje projednat strategii očkování příští týden ve Sněmovně. Pokud to vládní strany nepodpoří, počítá se svoláním mimořádné schůze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď