Babiš: Nahlášeno bylo 61.474 očkovaných proti covid, reálně víc

foto Premiér Andrej Babiš navštívil 13. ledna 2021 záložní nemocnici v Brně.

Brno - V Česku bylo podle odhadů očkováno proti covidu-19 70.000 až 75.000 osob. Oficiálně nahlášeno z očkovacích center bylo 61.474 lidí. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po návštěvě očkovacího centra v Brně. Očkovací látky od firmy Pfizer, která se do Česka dodává od 26. prosince, dorazilo přes 169.000 dávek, z nich 71.000 toto úterý a podobný objem dávek se očekává příští týden.

"Dnes v 16:00 zasedne vláda, která rozhodne, že všichni, kdo očkují, budou mít povinnost ve stejný den nahlásit do ISIN ÚZISu, kolik lidí naočkovali," uvedl Babiš. Systém ISIN, tedy Integrovaný systém infekčních nemocí, spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Hlásí se do něj také například veškeré informace kolem testování.

Právě kvůli pozdnímu hlášení z očkovacích center se podle něj pravidelně nezveřejňují data. "Je potřeba zajistit, aby jak skladové hospodářství i vykazování dávek bylo jednotné a přesné," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Od neděle navíc budou první lidé dostávat druhou dávku vakcíny. "Takových lidí budou stovky a tisíce. Tudíž potom bude správné vykazovat nikoliv naočkované osoby, ale naočkované nebo vydané dávky," dodal Blatný. Sám se nechá druhou dávkou očkovat v neděli ve Fakultní nemocnici v Brně.

V některých krajích, například Zlínském nebo Moravskoslezském, chtějí rovnou předávat vakcínu i praktickým lékařům, aby očkovali své registrované pacienty nad 80 let. Původně se s tím nepočítalo, praktičtí lékaři měli v ordinacích používat až látku od firmy Astra Zeneca, která se zatím do ČR nedodává. "Ministerstvo zdravotnictví tomuto nebrání, naopak to podporuje," řekl k tomu Blatný.

Až bude dost vakcíny, bude to podle ministra Blatného až 100.000 denně. Polovinu by měli očkovat právě praktičtí lékaři. Podle dat srovnávajících rychlost očkování v různých zemích byl průměr Evropské unie k 12. lednu 0,76 na 100.000 lidí. Ve Francii a Finsku to bylo 0,29, Řecku 0,54, Rakousku 0,59, Irsku 0,71 v Německu a Polsku 0,82, Maďarsku 0,9, v Estonsku 1,02 a v Dánsku 2,02. Česko by z nahlášených mělo 0,67 a z odhadů premiéra až 0,75. Izrael má naočkováno přes 22 na 100.000 obyvatel.

Záložní nemocnice Brno podala vakcínu proti covidu 1500 lidem

Už 1500 vakcín proti nemoci covid-19 podala záložní nemocnice na brněnském výstavišti, řekl dnes při návštěvě nemocnice premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je to první velkokapacitní očkovací centrum v České republice. Očkování absolvují policisté, hasiči a senioři, uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Plachá. Na systém očkování se přijel podívat Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a také zástupci Ústřední vojenské nemocnice, kteří se podle Plaché budou inspirovat pro chystané velkokapacitní očkovací centrum v 02 aréně v Praze. V brněnské záložní nemocnici by se časem mohlo očkovat podle Babiše až 3600 lidí denně.

Fakultní nemocnice Brno spustila zátěžové testovací očkování v prostorách na výstavišti v pondělí. Nejprve šly desítky hasičů a policistů, kteří pomáhají v nemocnici jako dobrovolníci, například na stěrových místech nebo s řízením sanitek. Nyní už se testuje více a podle Babiše už vakcínu dostalo 1500 lidí. "Oslovili jsme policisty a hasiče, protože jsou velká koordinovaná skupina," uvedla Plachá. Dále na očkování chodí i senioři, kteří docházejí do nemocnice na různá vyšetření.

Fakultní nemocnice Brno dostala už tři dodávky vakcíny proti covidu-19. V první bylo bezmála 5000 vakcín, u druhé a u třetí shodně po 11.700 vakcínách. Část předala jiným nemocnicím nebo domovům seniorů, část nechala na očkování zaměstnanců a také policistů a hasičů.

Záložní nemocnice s 300 lůžky vznikla na brněnském výstavišti loni v listopadu jako náhradní kapacita pro případné pacienty s nemocí covid-19. Zatím v ní ale žádný pacient s koronavirem nebyl, protože stačí kapacita lůžek v nemocnicích v kraji. Proto se fakultní nemocnice po domluvě s krajem a městem dohodla na využití prostoru pro očkovací centrum. Pokud by bylo potřeba lůžek pro pacienty s koronavirem, je to podle Plaché možné do 24 hodin s tím, že by budova přestala fungovat pro očkování. V nemocnicích v kraji je přes 800 pacientů s covidem-19, loni v listopadu jich bylo kolem 1200 a i tak byla volná místa v nemocnicích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď