Babiš: Jsme proti návrhu EK na většinové hlasování o daních

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny.

Praha - Česká vláda je jednoznačně proti úmyslu Evropské komise, která navrhuje státům EU postupně začít o daňových záležitostech rozhodovat většinovým hlasováním místo nynější jednomyslnosti. Při sněmovních interpelacích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Považuje to mimo jiné za ohrožení české ekonomiky. Nesouhlasně se vyjádřila již dříve i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Nápad předložil komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici s tím, že umožní větší akceschopnost a rychlejší přijímání změn, do suverenity členských zemí by prý nezasahoval. Přesun k většinovému rozhodování by podle něj mohl nastat v několika fázích do roku 2025.

"Dokud já budu ve vládě, nikdy nebudeme souhlasit se změnou na většinové hlasování v rámci daní," řekl dnes Babiš.

Na premiéra se s dotazem na jeho postoj při dnešních interpelacích obrátil Jan Skopeček (ODS), který varoval před opuštěním dosavadního principu jednomyslnosti. Podle něj by to vedlo k daňové harmonizaci podle politicky nejsilnějších států EU. Soudí, že daňová harmonizace by poté směřovala spíš nahoru než dolů a znamenalo by to ohrožení konkurenceschopnosti českých podniků i daňové suverenity.

Členské země potřebu jednomyslného souhlasu u daňových otázek využívají někdy k prosazení svých témat. Komise připomíná například český postup, kdy Praha kvůli své snaze prosadit možnost využívat přenesený systém daňové povinnosti známý jako reverse charge řadu měsíců blokovala možnost přesunu elektronických publikací do nižší sazby DPH.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď