Babiš: ČR musí podporovat vědu, když nechce být montovnou Evropy

foto Premiér Andrej Babiš.

Praha - Česko musí podporovat vědu, výzkum, inovace a digitalizaci, pokud nechce být montovnou Evropy. Na úvod konference Digitální Česko 2019 to dnes v Černínském paláci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Upozornil, že země, které podporují vědu a výzkum, jsou ty, které nejvíc prosperují. Česko podle něj díky výzkumnému zázemí, technické tradici a stabilitě má dobré předpoklady, aby se ubíralo tímto směrem.

"Nemůžeme být donekonečna montovnou Evropy. Potřebujeme podporovat inovace, vědu, výzkum, adaptaci nových technologií a provázat to s digitálním státem," řekl Babiš. "Rádi bychom se odpíchli od našich průmyslových tradic, výzkumného zázemí, podnikatelských dovedností a dorovnali dluh ve výzkumu a vzdělávání," uvedl.

Podle premiéra Česko musí poskytnout dobré podmínky pro domácí vědce, aby neodcházeli do ciziny, případně aby se z ciziny zase do Česka vraceli. Stát také musí vytvářet zázemí pro inovativní projekty. Podle Babiše je k tomu třeba, aby se stát choval přívětivěji k občanům i firmám a aby bylo možné agendu se státem řešit přes internet a ne na úřadech.

Babiš připomněl, že vláda v prosinci přijala strategii Digitální Česko, která podle něj má přispět k tomu, aby občané komunikovali se státem přes internet. Nyní je podle něj zásadní tuto strategii realizovat. Technické podmínky k tomu podle něj jsou, protože Česko v současnosti má dobrou internetovou infrastrukturu a dobrou dostupnost mobilního internetu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na konferenci mluvil o spolupráci evropských zemí v moderních technologiích. Podle něj by státy EU měly spojit své kapacity, aby si zajistily podíl na budoucím trhu s digitálními technologiemi a EU obstála v globální konkurenci.

Stejně jako Petříček vyzvala k evropské spolupráci v moderních technologiích i europoslankyně Dita Charanzová (ANO). Upozornila, že Evropa v informačních technologiích zaostává za Spojenými státy a Čínou. "V globálním světě nemůžeme myslet jen na soutěživost mezi státy Evropské unie," uvedla a doporučila vytvořit špičkové celoevropské podniky v moderních technologiích, které budou globálně konkurenceschopné. Jako příklad by podle ní mohl sloužit Airbus, který se stal jedním ze světových lídrů leteckého průmyslu.

Charanzová také mluvila o potřebě zajistit, aby se výsledky evropského výzkumu realizovaly v evropském průmyslu. "Musíme se zaměřit na podporu evropských výrobků. Evropa by neměla být využívána ostatními jako dotované centrum pro výzkum a vývoj," řekla. V současnosti podle ní USA a Čína přetvářejí evropské nápady ve vlastní výrobky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 26°C

Celá předpověď