Babiš by si uměl představit sloučení několika ministerstev

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš přichází na schůzi vlády, která zasedala 20. ledna 2020 v Praze.

Veselí n.M. (Hodonínsko)/Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) by si uměl představit sloučení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Logiku by podle předsedy vlády mělo i spojení ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví. Babiš to dnes řekl novinářům při návštěvě Veselí nad Moravou. Předpokládá, že po odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka povede trvale resort dopravy stávající ministr průmyslu Karel Havlíček (oba za ANO).

"To, že máme tolik ministerstev, je proto, že máme poměrný parlamentní systém. Kdybychom měli většinový, dovolím si říci, že bychom možná mohli mít o čtyři ministry méně. Kdysi jsme měli ministerstvo hospodářství a asi politici měli málo míst, tak z toho udělali tři ministerstva. Klidně by místo tří mohlo být jedno," řekl Babiš. Vyžadovalo by to ale změnu kompetenčního zákona, a tak je podle něj otázkou, zda se fúze uskuteční.

Vicepremiér Havlíček dnes ČTK řekl, že resorty dopravy a průmyslu mají spoustu průsečíků, je proto možné oba řídit zároveň a jejich agendu sbližovat do eventuálního spojení. Oborové asociace upozorňují, že Havlíček bude řízením obou ministerstev velmi vytížen. Sám vicepremiér to připouští také, podotkl ale, že konkrétně v agendě ministerstva dopravy týkající se silniční dopravy a železnic je hodně aktivní i Babiš. "Je tam v relativně velkém detailu," uvedl.

"V rámci ministerstva dopravy jsou organizace, které si hlídám: Ředitelství silnic a dálnic, Správa železnic, České dráhy, ČD Cargo. Velké organizace, které mají ředitele, management, dozorčí radu. Tam jsou jasné úkoly a z hlediska řízení to není vůbec náročné, si myslím," uvedl premiér.

Tiskový odbor úřadu vlády dnes oznámil, že ministrem dopravy bude Havlíček jmenován v pátek po návratu premiéra z cesty do Izraele. Babiš navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání dosavadního ministra Kremlíka v pondělí kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Podle premiéra ji Kremlík manažersky nezvládl. Zeman prostřednictvím mluvčího oznámil, že se změnami souhlasí.

Také mezi ministerstvy zdravotnictví a práce vidí Babiš mnoho společného. "Kdyby o tom někdo rozhodoval logicky, tak ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí patří dohromady. Vždyť ty budovy, tam byla chodba, to patří dohromady. Tam je také plno synergií," řekl. Ve stávající politické situaci ale změna není možná, uvedl premiér.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde však o vysoce politickou otázku, která v tuto chvíli není na stole. "Je pravdou, že agendy resortů ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí jsou si velice blízké a v mnoha ohledech se protínají. Stejně jako pan premiér bych si proto jejich bližší spolupráci uměl představit. I v zahraničí je obvyklé, že jsou tyto agendy pod jednou střechou," řekl dnes Vojtěch ČTK.

Dostálová: Při sloučení resortů by měl být udržen servis pro obce

Při případném sloučení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj by měl být zachován servis pro obce a regiony a pokračování všech dalších činností, které ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spravuje. Jde například o veřejné zakázky, realitní trh nebo čerpání evropských dotací. ČTK to dnes sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). O možném sloučení dnes hovořil premiér Andrej Babiš (ANO).

"Ministerstvo pro místní rozvoj je resortem pro obce a regiony. Kromě toho spravuje celou širokou paletu dalších oblastí. Od cestovního ruchu, přes veřejné zakázky, realitní trh, dohled nad čerpáním evropských dotací, sociální začleňování, bytovou politiku až po pohřebnictví. Pokud by se měla ministerstva sloučit, museli bychom zaručit pokračování všech těchto činností a udržet servis pro obce a města ve stejné kvalitě," uvedla Dostálová.

Za hlavní svou aktuální prioritu označila prosazení nového stavebního zákona, který má zjednodušit a zrychlit povolování staveb. V současnosti je v připomínkovém řízení, které kvůli velkému množství připomínek vláda prodloužila o dva měsíce do konce března. Norma má celou řadu kritiků. Mezi nejčastější výtky patří to, že nahrává developerům a nechrání veřejné zájmy. Podle některých oponentů je protiústavní. Řada odborníků poukazuje také na příliš rychlé tempo projednávání. Dostálová ČTK již dříve řekla, že v připomínkovém řízení je ochotná dělat kompromisy, ovšem nesmí být porušen cíl zákona. Jeho platnost vláda plánuje od roku 2021. Účinnost by měla nabíhat postupně, nejpozději však do poloviny roku 2023.

"Vím, že hnutí ANO dlouhodobě prosazuje centralizaci státní správy kvůli úsporám veřejných prostředků. Ke sloučení resortů by bylo nutné změnit kompetenční zákon a mnoho další legislativy," doplnila dnes Dostálová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď